Kurs dolara ustanowił nowe minima lokalne
2009-04-17 11:13
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Zarówno opublikowane dane jak i sytuacja techniczna nie sprzyjały walucie europejskiej. Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w lutym o 18,4% w ujęciu rok do roku. Dane te w połączenie ze spadkiem inflacji bazowej, która obecnie znajduje się poniżej celu inflacyjnego ECB na poziomie 2,0% stwarzają możliwość kolejnej obniżki stóp procentowych w strefie euro.Opublikowane dane z ryku nieruchomości w USA potwierdziły, że sektor nieruchomości w dalszym ciągu znajduje się pod presją. Liczba nowych inwestycji budowlanych spadła w marcu o 10,8% licząc miesiąc do miesiąca, natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowy spadła o 9%. Pomimo słabych danych ożywienie na giełdach było kontynuowane. Na lepsze nastroje wpłynęły publikowane w dniu wczorajszym wyniki spółek. JP Morgan poinformował o lepszych od oczekiwań wynikach. Pojawiło się wiele pozytywnych informacji z sektora technologicznego (Nokia, Toshiba). Dziś z kolei poznamy wyniki kwartale Citigroup oraz General Electric.
Podobnie jak w sektorze nowojorskim, również w sektorze filadelfijskim nastąpiło wyhamowanie spadku aktywności w sektorze wytwórczym. W dniu dzisiejszym poznamy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, gdzie analitycy spodziewają się również wyższego odczytu. Z Kandy z kolei poznamy dane na temat inflacji CPI, a z Eurolandu zostanie opublikowany bilans handlu zagranicznego.
Na rynku krajowym sytuacja pozostaje dość stabilna, złoty oscyluje w pobliżu ostatnich maksimów lokalnych. Dziś z Polski poznamy dane GUS na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks Fed z Filadelfii: -24.4pkt., prognoza: -32.0pkt.
- US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 610k, prognoza: 660k.
- US: Rozpoczęte budowy domów: 510k, prognoza: 540k.
- US: Wydane pozwolenia na budowy domów: 513k, prognoza: 549k.
- PL: Eurostat podal, Se inflacja HICP w Polsce wyniosła w marcu 4,0% w skali roku wobec 3,6% w lutym.
- E-Z: Produkcja przemysłowa -2,3% m/m i 18,4 r/r wobec oczekiwań na poziomie -2,5% m/m i 18% r/r.
- E-Z: Inflacja CPI m/m: 0,4%, prognoza: 0.4%; r/r: 0,6%, prognoza: 0,6%.
- E-Z: Inflacja bazowa CPI ukształtowała się w marcu na poziomie 1,5% wobec oczekiwanych 1,4% w skali roku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.