Tydzień: sprzedaż domów w USA
2009-04-20 10:43
© fot. mat. prasowe
Już dziś przekonamy się jaka była dynamika produkcji przemysłowej w Polsce w marcu. Ekonomiści spodziewają się spadku o 5,9 proc. przy 5,8-proc. inflacji cen produkcji.
Przeczytaj także: Notowania GPW - początek korekty
Jeśli te przewidywania się spełnią byłyby to relatywnie niezłe dane - na tle innych krajów regionu czy nawet na tle gospodarek krajów rozwiniętych, gdzie dynamika spadku produkcji jest na ogół dwucyfrowa. Tę relatywną odporność na kryzys zaczyna dostrzegać coraz więcej osób - w tym inwestorów. We wtorek poznamy odczyt niemieckiego indeksu koniunktury ZEW, który - wedle oczekiwań - ma nawet wyjść na plus. W środę dowiemy się jaka była stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii i inflacja bazowa u nas. W czwartek poczekamy na dane o spadku sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA, a w piątek o wzroście sprzedaży domów nowych. W piątek także odczyt PKB za I kwartał dla Wielkiej Brytanii.SYTUACJA NA GPW
W piątek długo zapowiadana korekta spadkowa w końcu przyszła na GPW, oczywiście akurat w tym momencie, w którym mało kto jej oczekiwał. Spadek miał bowiem zasięg typowo lokalny - indeksy pozostałych giełd w Europie nieznacznie, ale jednak zyskiwały. A nasz WIG20 spadł od razu aż o 3,7 proc. i znalazł się poniżej 1700 pkt pierwszy raz od ponad tygodnia. Na piątkową korektę trzeba spojrzeć w nieco szerszej perspektywie - co najmniej całego tygodnia, w którym WIG20 bez skutecznie próbował utrzymać się powyżej 1800 pkt na trzech kolejnych sesjach. W piątek inwestorzy czuli już respekt przed tą granicą, a sprzedający widząc, że nie ma specjalnie na co czekać (ceny akcji już nie rosną), przycisnęli zdecydowanie mocniej. Głównie ofiarą sprzedających padały akcje banków - indeks sektora spadł o 5,6 proc. W piątek podrożały akcje 102. spółek, potaniały 215. Obroty podliczono na 1,61 mld PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W tym tygodniu w kalendarzu danych makroekonomicznych znajdziemy ważne publikacje, np. indeksy wyprzedzające koniunkturę gospodarczą w USA, informacje o rynku nieruchomości i dobrach trwałych czy wskaźniki PMI z Europy. Indeksy mogą jeszcze powalczyć o utrzymanie się w okolicach tegorocznych szczytów, zwłaszcza jeżeli będą temu sprzyjać wyniki kwartalne spółek technologicznych Apple, IBM i Microsoft. Nieszczególnie zachęcają wyglądają akcje sektora finansowego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny akcji niektórych instytucji wzrosły od marcowych dołków nawet trzy-, czterokrotnie, a 4 maja inwestorzy poznają wyniki testu kondycji finansowej banków przeprowadzanej od kilku tygodni przez amerykański nadzór. W Japonii indeks NIKKEI zyskał w poniedziałek 0,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami