Giełda - skuteczny barometr gospodarki?
2009-04-21 09:00
Przeczytaj także: Philly Index, ESI, NY Index i Beżowa Księga
Tak naprawdę cały proces powiązania gospodarki z giełdą sprowadza się do pewnej prawidłowości występującej na rynku. Eksperci podają, że między przedsiębiorstwami, gospodarstwami domowe i instytucjami finansowymi występują ścisłe powiązania, które polegają między innymi na występowaniu ciągłych przepływów pieniężnych. Producenci zaczynają tworzyć dochód, który jest w części konsumowany przez podmioty gospodarcze. Różnica pomiędzy konsumpcją a dochodem tworzy oszczędności, a ich właściciele zaczynają dążyć do jego pomnażania. Dzięki rynkom finansowym mamy możliwość zwiększania swoich dochodów poprzez transfer kapitału od podmiotów, które nim dysponują do podmiotów, które chcą go pozyskać w celu zwiększenia produkcji. Czynnikami, które warunkują cały proces w gospodarce są produkcja, konsumpcja i inwestycje. Najpierw zaczynają one determinować sytuację poszczególnych przedsiębiorstw w tym spółek giełdowych, a dopiero później przekładają się na takie parametry makroekonomiczne jak PKB, sprzedaż detaliczna, inflacja, kurs walutowy, deficyt budżetowy itp.
Zdaniem IPO.pl, jeżeli będziemy brać pod uwagę kraje bardziej rozwinięte, zależność pomiędzy giełdą a gospodarką będzie znacząca. Efektywność rynku w tych krajach jest większa, a indeksy giełdowe, które służą do porównania z całą gospodarką są bardziej reprezentatywne. Im więcej spółek będzie branych pod uwagę, tym funkcja giełdy, jako barometru gospodarki będzie bardziej znacząca.
W związku z powyższym eksperci są zdania, że poprzez obserwowanie sytuacji, jaka ma miejsce na giełdzie można antycypować zmiany koniunktury w gospodarce. W dobie obecnego kryzysu daje to możliwość określenia momentu, kiedy obecny trend się odwróci i będzie trzeba zmienić strategie inwestowania zastępując instrumenty bezpieczne bardziej ryzykownymi. Najtrudniejszy jest bowiem tzw. „timing”, czyli kupowanie akcji na dołkach a sprzedawanie na szczytach (w przypadku gry na krótko sytuacja jest odwrotna). Ważne jest więc inwestowanie w okresie, kiedy wiemy, że przyszła sytuacja rynkowa będzie zmierzać w oczekiwanym kierunku.
Przeczytaj także:
Kiedy kryzys w strefie euro dobiegnie końca?
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
giełda, kryzys gospodarczy, barometr nastrojów inwestycyjnych, barometr gospodarki, prognozy gospodarcze, wskaźniki ekonomiczne