Kurs jena umacnia się kolejny dzień z rzędu
2009-04-28 11:28
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty ustabilizował się poniżej oporu technicznego wynikającego ze zniesienia 50% fibo trwającego od połowy lutego ruchu korekcyjnego. Trwająca od połowy kwietnia fala osłabienia złotego jest najsilniejszym impulsem od lutego. Jednym z czynników działających w krótkim terminie na niekorzyść polskiej waluty jest końcówka miesiąca. Poprzednio, w ostatnim dniu marca wypadł szczyt ruchu wzrostowego na EURPLN. Kolejnym czynnikiem, bardziej istotnym, jest kwestia możliwego wszczęcia procedury nadmiernego deficytu względem Polski. Oddaliłoby to w czasie wejście do strefy euro. Na złotego wpływa również ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach i wzrost awersji do ryzyka. W najbliższym czasie widzimy możliwość przebicia strefy oporu 4,58-4,60 i kontynuację wzrostów w kierunku 4,66.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Ruch wzrostowy na eurodolarze definitywnie się załamał. Wcześniejszy impuls z 1,29 na 1,33 został już w 75% zniesiony i wszystko wskazuje na to, że zostanie zniesiony w całości. Wczorajsze umocnienie dolara zbiegło się z załamaniem próby wzrostów na giełdach. Mniej więcej w tym samym czasie, co na S&P500 zaczęła się wyprzedaż na eurodolarze. W najbliższym czasie spodziewamy się kontynuacji umocnienia dolara w kierunku 1,29. Możliwy będzie silniejszy ruch trendowy i ustanowienie nowego minimum w trwającym od połowy marca trendzie spadkowym. Rynek może zacząć agresywniej wyceniać wprowadzenie przez EBC polityki "kwantytywnego łagodzenia". Ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach będzie działać na korzyść dolara.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Funt znajduje się od rana pod presją, ale ciągle w ramach trwającej konsolidacji. Rynek 'nabiera oddechu' przed kolejnym impulsem. Biorąc pod uwagę zakres poprzedniej fali spadkowej, wybicie dołem powinno zaowocować ruchem o zasięgu 1,41-1,42. Eurofunt zachowuje się dość stabilnie, natomiast funtjen kontynuuje trend spadkowy. W najbliższych dniach nie będzie istotnych danych makro z Wielkiej Brytanii. Dopiero w piątek publikowany będzie indeks PMI dla przemysłu. W dalszym ciągu preferujemy sprzedawanie funta na korektach wzrostowych. Najbliższym isotnym oporem pozostaje 1,47.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Japońska waluta kolejny dzień z rzędu zyskuje w relacji do innych walut. USDJPY naruszył wsparcie przy 96 i możliwe jest pogłębienie spadków (i uruchomienie zleceń stop loss). Inwestorzy mogą zabezpieczać sobie pozycje na innych rynkach kupując jeny. Pierwsze przebicie wsparcia przy 96 powinno być fałszywe. Możemy więc spodziewać się próby odreagowania z nieco niższych poziomów. Dane o sprzedaży detalicznej z Japonii okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale nie wpłynęły istotnie na rynek. Kolejnym celem ruchu spadkowego będzie dolne ograniczenie szerokiej konsolidacji 94-100.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.