Tydzień: stress-test, wyniki spółek i rynek pracy w USA
2009-05-04 10:53
Informacji, które mogą mieć kluczowy wpływ na wydarzenia na rynkach finansowych w tym tygodniu nie zabraknie. Każde z osobna i wszystkie razem mogą silnie wpływać na inwestorów.
Przeczytaj także: USA: rynek pracy wciąż fatalnie
Dziś poznamy odczyt indeksów PMI dla sektora przemysłu w Europie oraz prognozę inflacji za kwiecień od Ministerstwa Finansów. (Publikacja raportu z badania 19-u największych amerykańskich banków pierwotnie planowana na poniedziałek, przewędrowała na czwartek.) Jutro wyniki kwartalne opublikuje Pekao. W środę publikacja indeksów PMI dla sektora usług i raporty ADP i Challengera o rynku pracy w Stanach. W czwartek decyzje ECB i Banku Anglii o stopach procentowych, a u nas wyniki ogłosi PKO BP. W piątek już oficjalne dane z rynku pracy w USA.SYTUACJA NA GPW
Ostatnia sesja tygodnia powiększyła zyski posiadaczy akcji, ale nie od początku tak to wyglądało. Poniedziałek i wtorek przyniosły przecenę na GPW, dopiero dwie kolejne sesje to zdecydowana dominacja kupujących na parkiecie. Ale nawet ten czwartkowy wzrost WIG20 zatrzymał się na linii 1800 pkt, jakby inwestorzy bali się podejść wyżej. W praktyce kupujący zachowywali się bardzo odważnie, ale i podaż była na tym poziomie agresywna. W efekcie pojawiły się wysokie obroty, które na całym rynku akcji podliczono na 1,89 mld PLN, z czego jedna trzecia przypadła na akcje sektora bankowego (ten zyskał 5 proc.), a ćwiartka na papiery samej tylko Telekomunikacji Polskiej, która po publikacji słabych wyników kwartalnych straciła ponad 8 proc. (w całym minionym tygodniu) przy bardzo wysokich obrotach.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W piątek w USA indeksy rzutem na taśmę zdołały zakończyć sesję na niewielkich plusach, a nowy tydzień rozpoczął się także od wzrostów w Azji, ponieważ okazało się, że w kwietniu po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy chiński przemysł wytwórczy rozwijał się. Rano poznamy odczyty analogicznych indeksów dla strefy euro oraz Niemiec, ale szacunki analityków kształtujące się grubo poniżej wartości 50 pkt nie zapowiadają symptomów wiosennego przebudzenia w gospodarce. W weekend kolejne trzy lokalne banki w USA ogłosiły bankructwo i zostały przejęte przez fundusz gwarancyjny, co w połączeniu z przesuniętym na 7 maja ogłoszeniem rezultatów testu bankowych bilansów może popsuć nastroje inwestorów. W poniedziałek z powodu świąt nie działają parkiety w Tokio oraz Londynie.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami