Tydzień: stress-test, wyniki spółek i rynek pracy w USA
2009-05-04 10:53
Przeczytaj także: USA: rynek pracy wciąż fatalnie
OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - z technicznego punktu widzenia ostatnie dwa tygodnie były dla indeksu WIG20 bardzo udane. Skutecznie przed naporem sprzedających obroniła się średnia z 20 sesji (potwierdzając krótkoterminowy trend), a obroty podczas sesji wzrostowych wyraźnie przekraczały wartość handlu podczas przeceny. Wprawdzie ok. 20 kwietnia sygnał sprzedaży dały wskaźniki MACD oraz RSI, lecz powrót poniżej poziomów wykupionego rynku może być kolejnym argumentem zachęcających popyt do podjęcia próby ataku na wierzchołki z początku roku (ok. 1925 pkt.). Z drugiej strony od bardzo silnego oporu dzieli nas około 100 punktów, co może powodować, że inwestorzy powoli zaczną zajmować defensywne pozycje.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Plast-Box - MKS Sp z o.o. obniżył zaangażowanie w spółce poniżej 5 proc. głosów na WZA.
Techmex - Bogumiła Jakubiec zrezygnowała z funkcji członka zarządu spółki przygotowując się do przejścia na emeryturę.
Pronox - spółka podpisała umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu, która korzystając ze środków unijnych sfinansuje prawie połowę wartości inwestycji Pronox w fabrykę telewizorów LED/LCD. Cała inwestycja ma kosztować 12,6 mln PLN, a ARP sfinansuje 5,2 mln PLN. Artur Mrozik zrezygnował z funkcji prezesa spółki. W jego miejsce powołano Macieja Sosińskiego. Spółka otworzyła linię kredytową na 9 mln PLN w BRE Banku.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Przesunięcie publikacji z wynikami stress-testu w amerykańskich bankach z poniedziałku na czwartek mogłoby być przyczyną spadków, gdyby rynek był w innych nastrojach. Ale wygląda na to, że rynek chce wzrostów i bardzo się z tego dodatkowego czasu, który mu darowano, ucieszył. Dziś publikacja wskaźników PMI dla sektora przemysłu - w Chinach wypadła nadspodziewanie dobrze. Tylko, czy to co dobre dla Chin jest dobre też dla Europy? Nie podejrzewamy inwestorów o stawianie dziś takich pytań. Nadarza się okazja do przełamania szczytów sprzed trzech tygodni (dla WIG20, pozostałe indeksy ten problem już rozwiązały) i grzechem byłoby nie spróbować. Istnieje ryzyko, że początkowy wzrost może wywołać falę realizacji zysków.
WALUTY
Banki centralne w Europie (Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny) będą w tym tygodniu zastanawiać się już nie nad obniżkami stóp procentowych, ale nad optymalną skalą wykorzystania tzw. ilościowych instrumentów polityki pieniężnej. Na rynku walutowym handel rozpoczął się mocnym krótkoterminowym osłabieniem dolara względem jena i euro, ale po równie szybkim kontrataku kupujących dolary można przypuszczać, że ruch ten wynikał z niewielkich obrotów (w poniedziałek świętują Brytyjczycy i Japończycy). Największe gospodarki azjatyckie utworzyły właśnie fundusz pomocowy o wartość 120 mld USD. Złoty umocnił się rano względem franka szwajcarskiego do 2,87 PLN, natomiast euro kosztowało podobnie jak w piątek 4,27 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami