eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto IV 2009

TFI: wartość aktywów netto IV 2009

2009-05-12 14:07

TFI: wartość aktywów netto IV 2009

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W kwietniu aktywa netto zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych zwiększyły swoją wartość o +4,6 mld PLN (+6,6%) do poziomu 74,0 mld PLN. Oznacza to powrót rynku mierzonego wielkością środków pod zarządzaniem do rozmiaru z końca 2008 roku - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto III 2009

Wartość aktywów wyrażonych we wspólnej walucie wynosiła na koniec miesiąca 16,9 mld EUR (+2,1 mld EUR). Oznacza to, że dynamika wartości aktywów wyrażonych w euro była o wiele wyższa niż w złotych i wynosiła aż +14,3%. Wynikało to z umocnienia się w ostatnim miesiącu złotówki wobec euro o +7,2%.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Sprzyjająca koniunktura na rynkach kapitałowych drugi miesiąc z rzędu pozytywnie wpływała na wartość aktywów zarządzanych przez krajowe TFI. W wyniku tego, wzrosły one w ostatnich 2 miesiącach o ponad +10%. Mimo widocznych wahań, indeks szerokiego rynku akcji WIG w całym kwietniu zwyżkował o +20,7% i dzięki temu znacznie pokonał swój dobry marcowy wynik (+10,8%). Tak mocne wzrosty indeksu obserwowane były po raz ostatni podczas hossy z lat 1993-1994. Według szacunków Analiz Online wynik zarządzania podwyższył wartość kwietniowych aktywów o ok. +4,9 mld PLN. Niestety saldo wpłat i odkupień, którego poziom eksperci szacują na -0,3 mld było czynnikiem, który na wartość aktywów miał wpływ niekorzystny. Saldo przepływów związane z realnymi wpłatami i wypłatami klientów (bez uwzględnienia technicznych przesunięć środków wykonywanych dwukrotnie w ramach podmiotów grupy CU) było już po raz 18 z rzędu ujemne. Jest to w historii polskiego rynku funduszy inwestycyjnych drugi najdłuższy okres nieprzerwanych odpływów kapitału z rynku (w latach 1994-1996 środki odpływały z rynku przez 22 miesiące z rzędu). Pocieszający jest jednak fakt, że w ostatnim miesiącu poziom odpływu kapitału był najniższy od początku bessy, w czasie której jego średnia miesięczna wartość kształtowała się na poziomie -1,9 mld PLN, a w rekordowym styczniu 2008 odpływ przekroczył nawet -11 mld PLN.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Jedynie trzy segmenty funduszy zanotowały w kwietniu wzrost wartości aktywów. Były nimi fundusze, które lokują przynajmniej część aktywów na rynku akcji. Na świetnej sytuacji giełdowej najbardziej skorzystały fundusze akcyjne, których aktywa wzrosły aż o +17,5% do poziomu 18,7 mld PLN (+2,8 mld PLN). Dzięki temu udział rynkowy tego segmentu produktów zwiększył się od końca marca do poziomu 25,3% (+3,4 pkt proc.). Tak wysoki wzrost wartości aktywów funduszy akcyjnych został prawie w całości osiągnięty dzięki wynikom zarządzania. Aktywa funduszy mieszanych oraz stabilnego wzrostu wzrosły odpowiednio o: +7,2% oraz +6,2%. Również w tych segmentach produktów „lokomotywą” dodatniej dynamiki aktywów była prawie wyłącznie korzystna sytuacja na rynkach akcji. Salda przepływu kapitału były bowiem w każdym z tych segmentów funduszy bliskie zera.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: