Polska waluta - tydzień osłabienia
2009-05-15 18:35
Przeczytaj także: Polska waluta - spokojny tydzień
Rynek międzynarodowy
W mijającym tygodniu kurs EUR/USD konsolidował się w przedziale 1,3525-1,3720. Na kontynuację wzrostów, obserwowanych w notowaniach tej pary walutowej od ostatniego tygodnia kwietnia (z krótkimi przerwami), nie pozwoliło pogorszenie sytuacji na światowych giełdach, z którymi EUR/USD jest dodatnio skorelowany.
W ostatnim czasie rynkowej atmosferze służył m.in. szereg lepszych od oczekiwań odczytów wskaźników mierzących nastroje wśród konsumentów, inwestorów i przedsiębiorców. Uczestnicy rynku uwierzyli, że są one zapowiedzią stabilizacji sytuacji w realnej gospodarce. Wyrazem tej wiary były m.in. prognozy odnośnie danych z USA na temat sprzedaży detalicznej, zakładające utrzymanie się tego wskaźnika w kwietniu na poziomie z marca. Rzeczywisty odczyt jednak okazał się gorszy. Sprzedaż detaliczna spadła w USA w ujęciu miesięcznym o 0,4%. Za sprawą tych danych wiara w stabilizację stanu największych gospodarek, jaka miała mieć miejsce w najbliższym czasie, znacząco osłabła. Wyrazem tego były dość silne spadki na światowych giełdach, jakie dokonały się po publikacji wspomnianych danych. Inwestorzy obawiając się kolejnych tego typu doniesień makroekonomicznych zdecydowali się na realizację zysków. Jeśli na rynek w najbliższych dniach nie napłyną dane, które pomogłyby odbudować nadzieję inwestorów we wspomnianą stabilizację (trudno oczekiwać by i tym razem uczyniły to indeksy nastrojów jakie poznamy w przyszłym tygodniu), spadki na giełdach będą prawdopodobnie kontynuowane.
Pogorszenie sytuacji na światowych parkietach będzie zwiększać presję spadkową w notowaniach EUR/USD. Za zniżką kursu tej pary walutowej w krótkim okresie przemawia również fakt, iż w ostatnich dniach nie zdołał on pokonać maksimów z marca, usytuowanych w pobliżu 1,3740. Na poziomach tych dwa miesiące temu zatrzymała się dynamiczna korekta wzrostowa. Ich pokonanie byłoby ostatecznym sygnałem potwierdzającym zmianę tendencji w notowaniach EUR/USD. Nieudane próby jego sforsowania oznaczają, że inwestorzy wciąż chcą mieć otwartą furtkę do gry na osłabienie euro względem dolara.
W przeciwnym kierunku na kurs tej pary walutowej może z kolei oddziaływać coraz głośniejsza dyskusja na temat negatywnych skutków ekspansywnej polityki fiskalnej USA. W ostatnich dniach na rynku pojawiły się nawet głosy, że jeśli amerykański rząd USA nie zwiększy dyscypliny budżetowej, Stanom Zjednoczonym może grozić obniżka ratingu, co z pewnością miałoby fatalne konsekwencje dla rynku obligacji emitowanych przez ten kraj, a w konsekwencji na dolara.
W najbliższych dniach kluczowe dla notowań kursu EUR/USD będą poziomy: z dołu 1,3500 (w pobliżu niego przebiega linia krótkoterminowego trendu wzrostowego) oraz z góry wspomniany już poziom 1,3740. Ich pokonanie może dać impuls do większego ruchu.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : P. Sałata, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers