Rynki finansowe 11.05-15.05.09
2009-05-15 18:47
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11.05-15.05.09
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Rentowność obligacji 5-letnich ponownie wzrosła do 6 proc., czego udawało się uniknąć od początku kwietnia. Impulsem były dane dotyczące inflacji, która nieoczekiwanie skoczyła w Polsce do 4 proc. w kwietniu. Rynek coraz mniej wierzy w zapewnienia o rychłym stłumieniu wzrostu cen. Wzrost inflacji odbiera bowiem Radzie możliwości obniżek stóp procentowych przynajmniej przez jakiś czas. Majowe cięcie wydaje się w tej sytuacji wykluczone, a i czerwcowe jest problematyczne, choć wiele zależeć będzie od danych o PKB w Polsce jak i od projekcji inflacji (w czerwcu).
Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła o 7 pkt bazowych i wyniosła 4,52 proc.
Zagraniczne rynki
Początek tygodnia wypadł na korzyść papierów skarbowych. Spadające indeksy giełdowe zwykle skłaniają inwestorów do poszukiwania ochrony. Czym gwałtowniejszy ruch spadkowy na giełdzie, tym większe szanse zarobku na obligacjach. Tak też było tym razem, ale końcówka tygodnia nieco zmniejszyła rozmiary zysku z obligacji, ponieważ lepsze od oczekiwanych dane o produkcji przemysłowej w USA poprawiły nastroje na rynkach akcji. Na koniec rentowność o obligacji dwuletnich amerykańskiego rządu wyniosła 0,85 proc. (spadek o 13 pkt), a 10-letnich 3,12 proc. (spadek o 17 pkt). Europa tak optymistycznymi danym pochwalić się nie mogła - spadek PKB był silniejszy niż oczekiwano w całej strefie euro, więc skala wzrostu cen obligacji też była znacznie mniejsza. Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu spadła o 10 pkt do 1,37 proc., a 10-letnich o 3 pkt do 3,38 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Rynek analityków podzielił się na optymistów i pesymistów. Część widzi nową falę wzrostową, a nawet "szaleństwo zakupów". Opinie "największe wzrosty wciąż są przed nami" nie należą do rzadkości. Ale nie brakuje też głosów przeciwstawnych ostrzegających przed możliwą realizacją zysków i silnym spadkiem indeksów i cen akcji, które nie mają przecież wsparcia fundamentalnego. Rynek nie może się jednak zdecydować, a inwestorzy cierpliwie czekają na rozstrzygnięcie. W efekcie zamiast silnego ruchu mamy dreptanie w miejscu przy coraz niższych obrotach. Coraz mniej inwestorów jest skłonnych ryzykować i obstawić realizację pozytywnego czy negatywnego scenariusza, co jak się zdaje dodatkowo oddala nas od rozstrzygnięcia. W skali tygodnia WIG stracił 0,9 proc., WIG20 2 proc. Natomiast mWIG i sWIG zyskały odpowiednio 1,5 i 2,1 proc. i był to dla tych indeksów jedenasty tydzień wzrostowy z rzędu. Obroty na całym rynku spadły do 6,5 mld PLN (8 mld PLN przed tygodniem). Warto dodać, że był to tydzień publikacji raportów kwartalnych, które niejednokrotnie zaskakiwały rynek - nie brakowało i rozczarowań i niespodzianek. A mimo to, obraz rynku stał się mniej wyrazisty.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
![Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009 Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynki-finansowe/Rynki-finansowe-podsumowanie-roku-2009-41068-150x100crop.gif)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce