eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie lokaty bankowe są warte uwagi?

Jakie lokaty bankowe są warte uwagi?

2009-05-20 13:29

Jakie lokaty bankowe są warte uwagi?

Wysokość oprocentowania lokat w zależności od długości ich trwania (w % w skali rocznej) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Mimo dość powszechnej opinii, że lokaty bankowe nie należą do najbardziej atrakcyjnych i zyskownych instrumentów pomnażania pieniędzy, wciąż trzymamy w bankach ogromne kwoty. W czasach niepewności na rynkach finansowych, kryzysu finansowego, załamania na giełdzie, strat jakie przyniosły fundusze inwestycyjne, atrakcyjność lokat bankowych wciąż rośnie.

Przeczytaj także: Jaką lokatę bankową wybrać?

Sprawdziliśmy więc jak kształtuje się oprocentowanie lokat o różnych terminach zapadalności w bankach oferujących najwyższe odsetki oraz najlepsze oferty w trzech największych bankach, działających w Polsce. Nasze zastawienie to nie tylko przewodnik, mogący służyć jako pomoc w wyborze najlepszego miejsca na ulokowania pieniędzy, ale też źródło materiału do interesujących porównań i analiz.

Jaki rodzaj lokaty

To, jaki rodzaj lokaty wybrać, czyli na jak długo zaangażować pieniądze, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i warunków. Jeśli kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania, to zasada jest prosta: im dłuższy czas trwania lokaty, tym wyższe oferowane przez banki oprocentowanie, choć są od niej pewne wyjątki. Wykres poniżej przedstawia zmiany wysokości oprocentowania najlepszych lokat oferowanych przez banki w zależności od długości ich trwania.

fot. mat. prasowe

Wysokość oprocentowania lokat w zależności od długości ich trwania (w % w skali rocznej)

Wysokość oprocentowania lokat w zależności od długości ich trwania (w % w skali rocznej)

Jak wynika z tych danych, generalnie wysokość oprocentowania zależy od długości czasu na jaki zdecydujemy się powierzyć bankowi swoje pieniądze i jest to zupełnie logiczne i zgodne z „teorią” finansów. Prawidłowość ta obowiązuje z małym wyjątkiem aż do lokaty 24-miesięcznej. Warto jednak zauważyć, że różnice w wysokości oprocentowania między poszczególnymi rodzajami lokat nie są zbyt duże. O ile różnica w długości czasu między lokatą 1-miesięczną a dwuletnią jest bardzo istotna, to różnica w wysokości osiągniętego zysku już taka wielka nie jest. Wysokość nominalnego oprocentowania lokaty 2-letniej jest o nieco ponad 16 proc. wyższa, niż 1-miesięcznej. Zysk po opodatkowaniu z 1-miesięcznej lokaty wynosi 4,05 zł, zaś przeliczony na miesiąc zysk z inwestycji 2-letniej sięga 4,725 zł, czyli jest wyższy o około 18 proc. Oczywiście tego typu przeliczenia mają raczej charakter poglądowy i uproszczony, gdyż najczęściej nie różnice w wysokości oprocentowania mają decydujący wpływ na wybór rodzaju lokaty. Rzeczywiste kalkulacje są nieco bardziej skomplikowane, a pod uwagę trzeba wziąć o wiele więcej czynników. Jednym z nich jest to, czy oprocentowanie jest stałe w czasie trwania lokaty, czy też się zmienia. Ważny jest też sposób kapitalizacji odsetek, to znaczy, czy doliczane są do kapitału po okresie trwania lokaty, czy tez częściej.

Warto wreszcie zwrócić uwagę na najbardziej drastyczny wyjątek od opisanej przez nas reguły, mówiącej, że oprocentowanie jest tym wyższe, im dłuższa lokata. Rozwiązanie tej zagadki ma najpewniej związek z obecną, mocno niepewną sytuacją na rynkach finansowych, ale też i strategią poszczególnych banków. W czasach niepewności i spodziewanych dynamicznych zmian warunków na rynkach finansowych, banki nie chcą ryzykować wiązania się umowami na tak długi okres, oferując bardzo zachęcające klientów oprocentowanie. Choć oprocentowanie lokat na tak długie okresy jest z reguły zmienne, a zmiany te zależą od zmian warunków na rynkach finansowych (między innymi od wysokości stóp procentowych), to pewne ryzyko dla banku jednak istnieje. Po drugie, należy zauważyć, że oprocentowanie lokat 3-letnich spada drastycznie w bankach specjalizujących się raczej w udzielaniu kredytów konsumpcyjnych, niż hipotecznych, o długich terminach spłaty. Dla tych ostatnich, takie długotrwające lokaty są bardziej atrakcyjnym sposobem pozyskiwania środków, ale nie są one skłonne płacić za nie aż tak wysokich odsetek. Widać to porównując np. 6 proc. oferowane na trzyletniej lokacie przez Eurobank, czy Noble Bank z 3,35 proc. możliwymi do uzyskania w PKO BP lub 2,25 proc. w Pekao.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: