eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie lokaty bankowe są warte uwagi?

Jakie lokaty bankowe są warte uwagi?

2009-05-20 13:29

Przeczytaj także: Jaką lokatę bankową wybrać?


Kto płaci najwięcej

fot. mat. prasowe

Ranking oprocentowania lokat w złotych w dziesięciu bankach oferujących najwyższe odsetki. Ranking n

Ranking oprocentowania lokat w złotych w dziesięciu bankach oferujących najwyższe odsetki. Ranking nie zawiera lokat, których założenie obwarowane jest ponadstandardowymi warunkami

Nie wdając się w dalsze zawiłości kryteriów wyboru długości lokaty, sprawdźmy, kto oferuje najwyższe odsetki. Jeśli popatrzymy na pierwszą trójkę liderów w każdej z kategorii lokat pod względem długości ich trwania, zauważymy pewne prawidłowości. Spośród wszystkich sześciu kategorii lokat, aż w pięciu w gronie liderów znajdziemy Eurobank, w czterech w pierwszej trójce mieści się AIG Bank i w trzech kategoriach dostrzeżemy Noble Bank. Co łączy te banki, najmocniej konkurujące o lokaty, oferując najwyższe oprocentowanie? Po pierwsze, są to banki o niezbyt długiej historii działania na rynku. Po drugie to podmioty raczej niewielkie, zarówno jeśli chodzi o wielkość aktywów, jak i pozycję na rynku. Po trzecie to podmioty nastawione na obsługę klientów detalicznych, wyspecjalizowane raczej w udzielaniu kredytów konsumpcyjnych. Warto też zwrócić uwagę, że różnice w oprocentowaniu lokat oferowanych przez pierwsze trzy banki w każdej kategorii lokat są niewielkie. Między czołówką a bankami znajdującymi się na dalszych pozycjach różnice są już znacznie większe. Na przykład Eurobank, lider w grupie lokat 1-miesięcznych, oferuje za nie oprocentowanie o połowę wyższe, niż zamykający pierwszą dziesiątkę Citi Handlowy. Jeszcze większe różnice występują w kategorii lokat 2- i 3-letnich, sięgając nawet trzech czwartych. Warto też zwrócić uwagę, że bardziej wyrównane są oferty banków w przypadku lokat 3-, 6- i 12-miesięcznych, wyraźnie – jak z tego wynika – preferowanych przez większość banków.

fot. mat. prasowe

Banki oferujące najwyższe oprocentowanie wybranych kategorii lokat (w % w skali rocznej)

Banki oferujące najwyższe oprocentowanie wybranych kategorii lokat (w % w skali rocznej)

Patrząc na banki spoza pierwszej trójki oferującej najwyższe oprocentowanie, widzimy już większą ich różnorodność. Oprócz tych małych, detalicznych pojawiają się też podmioty o zupełnie innych cechach charakterystycznych, jak np. Citi Handlowy, Millennium, czy wreszcie przedstawiciele największych, jak PKO, czy ING BSK.

Warto też zauważyć, że np. Citi i Millennium starają się konkurować z liderami w kategorii lokat o krótszym czasie trwania (1-, 3- i 6 miesięcznych), a nie znajdują się w pierwszej dziesiątce oferujących stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie lokat o dłuższym czasie trwania. Tam za to ich miejsce w pierwszej dziesiątce zajmują takie banki, jak Alior Bank (jeden z najmłodszych banków działających w Polsce), BGK, czy banki większe i o długich tradycjach na naszym rynku (BPH, ING, PKO).

Dla porównania i jako uzupełnienie, oprócz dziesięciu liderów w każdej kategorii lokat, zaprezentowaliśmy oferty największych polskich banków. Jak widać, w większości przypadków znacznie odbiegają one in minus od atrakcyjnego oprocentowania mniejszych i młodszych konkurentów. Trzeba jednak pamiętać, że z pewnością mają one wiele innych atrakcyjnych dla klientów produktów (innych rodzajów lokat lub produktów o podobnym charakterze), mają sporą grupę swoich wiernych od lat klientów. Po trzecie wreszcie, postrzegane są one jako banki budzące większe zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, co w dzisiejszych niepewnych czasach ma niebagatelne znaczenie.

W walutach też ciekawie

Dość długi okres, gdy złoty znacznie umacniał się w stosunku do innych walut oraz niskie oprocentowanie dewizowych lokat spowodowało, że coraz mniej klientów się nimi interesowało. Okazuje się jednak, że warto spojrzeć i na ofertę banków w tym zakresie. Tu występuje także kilka ciekawych prawidłowości. Pierwsza, dobrze już nam znana, czyli zależność wysokości oprocentowania od długości trwania lokaty (jak widać ma ona charakter uniwersalny). Od niej też bywają odstępstwa, niewielki w przypadku dolara i całkiem spore dla lokat w euro. Przyczyny występowania tych przypadków trudno wyjaśnić w inny sposób, niż tylko różnicami w polityce banków w danym czasie w odniesieniu do danej waluty. Druga, dość oczywista, to zależność oprocentowania lokaty od rodzaju waluty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: