Greenspan: kryzys finansowy jeszcze trwa
2009-05-21 11:20
Przeczytaj także: Fed: PKB USA jednak gorsze w tym roku?
OBSERWUJ AKCJE
GTC - od początku maja średnia krocząca z 200 sesji skutecznie działa jako opór i powstrzymuje popyt przed kontynuacją rozpoczętych przed trzema miesiącami wzrostów. Znaczenie poziomu 19 PLN za akcję podnosi dodatkowo fakt, że w tej okolicy w październiku powstała luka bessy, a później w grudniu uformował się lokalny szczyt. Układ szybkich średnich kroczących cały czas przemawia na korzyść byków, ale właśnie mamy do czynienia z testowaniem średniej z 20 sesji, co w przypadku niepowodzenia powinno być pierwszym sygnałem do realizacji zysków. Wskaźnik MACD dał sygnał sprzedaży 8 maja, lecz aby nie uciec z rynku tuż przed rozpoczęciem kolejnej fali wzrostowej warto ustawić zlecenie obronne przynajmniej 1,50 PLN poniżej poziomów z ostatniej sesji, np. poniżej średniej z 50 dni.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Agora - zarząd zaproponuje akcjonariuszom odstępstwo od polityki wypłacania dywidendy 0,50 PLN na akcję i poprosi o zatrzymanie zysku w spółce, ze względu na niestabilną sytuację makroekonomiczną. Decyzja w tej sprawie zapadnie na WZA zwołanym na 23 czerwca.
Impel - podpisał umowę z LOT, na sprzątanie samolotów na lotnisku w Warszawie. Szacunkowa wartość umowy to co najmniej 5,6 mln PLN rocznie.
Zelmer - podpisał umowę z siecią handlową Media-Saturn, określającą zasady współpracy w 2009 r.
GinoRossi - skonsolidowane przychody w okresie styczeń-kwiecień wyniosły 60,8 mln PLN i były niższe o 12,9 proc. niż przed rokiem. Spadła sprzedaż hurtowa, wzrosła natomiast detaliczna.
PROGNOZA GIEŁDOWA
W czasie, gdy GPW kończyła handel, w USA mieliśmy zwyżki i nadzieję na ich kontynuację. Jednak sprawy potoczyły się inaczej i za to rozczarowanie posiadacze akcji zapłacą zapewne zaraz na otwarciu notowań. Zwłaszcza, że i w Azji zapał do kupowania akcji opadł.
Sytuacja jest o tyle istotna, że mimo sporych wysiłków kupującym nie udało się przedrzeć powyżej 1900 pkt. Odwrót spod tego poziomu może - i taka okoliczność jest na stale wpisana w ryzyko posiadania akcji obecnie - być czymś więcej niż tylko cofnięciem dla zebrania sił. Im dłużej trwa szturm na 1900 pkt (a próby złamania tego poziomu trwają już od grudnia), tym mniej inwestorów ma ochotę brać udział w tej potyczce, godząc się z myślą, że w razie przełamania trzeba będzie zapłacić za akcje sporo więcej. Ale to nie jest z pewnością problem na dziś. Dziś spodziewamy się spadku indeksu o 1-2 proc. i konsolidacji na niższym poziomie. Rynek będzie czekał na dane z USA o sprzedaży detalicznej i reakcji na nie inwestorów przy Wall Street.
WALUTY
Złoty w czwartek rano był najsilniejszy względem dolara od stycznia 2009 r. - amerykańską walutę można było nabyć po mniej niż 3,15 PLN. Kurs franka spadł poniżej 2,86 PLN, a euro kosztowało ok. 4,33 PLN, co może odzwierciedlać stosunkowo duże zaufanie do polskiej gospodarki, któremu sprzyjają wypowiedzi członków rządu o utrzymaniu dyscypliny budżetowej. Za granicą kurs pary euro/dolar przebił się po kilkutygodniowych zmaganiach przez opór z wysokości 1,37 USD, co oznacza, że dolar był najsłabszy względem europejskiej waluty od początku roku.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami