Dziś inflacja bazowa netto w Polsce
2009-05-21 12:25
Przeczytaj także: USA: rynek nieruchomości wciąż słaby
Pogorszenie nastrojów wywołała publikacja "minutek" kwietniowego posiedzenia FED, z których wynika, że Rezerwa Federalna, chociaż dostrzega oznaki stabilizacji gospodarczej, jednocześnie nie jest przekonana, że symptomy poprawy będą trwałe. Nierozwiązane wciąż pozostają ponadto problemy sektora finansowego.Nastrojów w Europie nie poprawił lepszy od oczekiwań majowy odczyt indeksu PMI, który w poprzednich miesiącach traktowany był jako zapowiedź wychodzenia z kryzysu. PMI dla strefy podniósł się do 43,9 pkt z 41,1pkt w kwietniu. Wzrost był większy od prognoz, a wynik najlepszy od ośmiu miesięcy, wskaźnik nadal pozostaje jednak poniżej 50 pkt., co świadczy jedynie w wyhamowywaniu negatywnych tendencji.
W Polsce negatywnie zaskoczyła środowa publikacja dynamiki produkcji przemysłowej. Spadek w kwietniu wyniósł 12,4% r/r i był większy od prognoz. Dane potwierdziły jednocześnie, że marcowy spadek zaledwie o 2% był zjawiskiem jednorazowym, a przemysł pogrążony jest w recesji. Optymistyczny w publikacji dotyczącej dynamiki produkcji może być jednak nieznaczny spadek, z 10,8% do 8%, produkcji po wyeliminowaniu czynników sezonowych. Gdyby ta tendencja potwierdziła się w kolejnych miesiącach można byłoby liczyć na to, że negatywne zjawiska ulegają wyhamowaniu. Mimo słabych danych Polska i tak stosunkowo dobrze wypada pod względem sytuacji w przemyśle na tle innych państw. W Stanach Zjednoczonych produkcja spadła w kwietniu o 12,5% r/r, w Rosji o 16,9%. W marcu w strefie euro spadek wyniósł 20,2%, na Węgrzech 19,6%, a w Niemczech 20,3%.
W kontekście dominujących ostatnio w komentarzach giełdowych opinii, że recesja gospodarcza stopniowo ustępuje ciekawa będzie dzisiejsza publikacja wskaźników Philadelphia Fed oraz Conference Bard. Pierwszy raz od 10 miesięcy oczekiwany jest wzrost wskaźnika Conference Bard, który odzwierciedla oczekiwania na najbliższe 3-6 miesięcy, na podstawie analizy wybranych danych rynkowych i makroekonomicznych.
Najważniejsze wydarzenia z 20 maja 2009 r.:
- PKB Japonii obniżył się o 4% w I kw. w stosunku do IV kw., zanualziowany PKB spadł o 15,2%
- Kwietniowa produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 12,4% r/r, bardziej niż oczekiwano
- Kwietniowe ceny producenckie w Polsce wzrosły o 5,1%, mniej niż oczekiwano
- Opublikowano "minutki" z kwietniowego posiedzenia FED
- Kwietniowa inflacja w Kanadzie wyniosła 0,4%, mniej od oczekiwań
Dziś na rynkach (21.05.2009)
- Kwietniowa inflacja bazowa netto w Polsce
- Dane o liczbie bezrobotnych w USA
- Kwietniowy wskaźnik koniunktury w biznesie Philadelphia Fed.
- Kwietniowy indeks wiodących wskaźników ekonomicznych Conference Bard
- Majowe wskaźniki PMI dla strefy euro
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / Xelion