Tydzień: Sprzedaż detaliczna, decyzja RPP i dynamika PKB
2009-05-25 10:37
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni będą obfitowały w publikacje makroekonomiczne także dotyczące Polski. Dziś poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej na Węgrzech oraz odczyt indeksu Ifo w Niemczech.
Przeczytaj także: Rynek obligacji - kontyunacja przeceny
A już we wtorek dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Ekonomiści zakładają dynamikę blisko zera (średnia według stock.pl to wzrost o 0,2 proc.). Stopa bezrobocia - publikowana równolegle - ma wynieść 11,2 proc. czyli tyle samo co w marcu. Również we wtorek zamówienia w przemyśle w strefie euro oraz indeks cen domów w USA (S&P/CaseShiller) oraz indeks zaufania konsumentów w USA. W środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej (raczej bez zmiany stóp) i dynamika sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. W czwartek te same dane dotyczące rynku pierwotnego oraz zamówienia na dobra trwałe w Stanach. W piątek poznamy dynamikę PKB Polski w I kwartale, a także produkcję w Japonii oraz kolejny indeks nastrojów w USA.SYTUACJA NA GPW
Na piątkowej sesji przez długie godziny po prostu nic się nie działo, a WIG20 oscylował wokół poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia. W drugiej części sesji sprzedający przeprowadzili apatyczną próbę zbicia cen, a w efekcie WIG20 otarł się o poziom 1800 pkt, który można uznać za dolne ograniczenie konsolidacji, w której indeks się znalazł. Chętnych do obrony tego wsparcia nie brakowało, więc sesję udało zakończyć się nieco wyżej. Bez nerwów i bez większych emocji zakończył się więc ten dzień handlowy na GPW. Skala obrotów spadła do 1,02 mld PLN, co jest dobrą wiadomością. Podrożały akcje 90. spółek, a potaniały 208. Najważniejsze jest jednak to, że mimo słabszej końcówki tygodnia indeks nie wybił się dołem z konsolidacji, więc wciąż zachowuje szanse na wzrosty.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W piątek na rynku akcji w USA tuż przed długim weekendem (amerykański Dzień Pamięci) przez większą część sesji dominował popyt, lecz w samej końcówce notowań główne indeksy spadły poniżej kreski. Nowy tydzień rozpoczął się w Azji dokładnie według odwrotnego scenariusza, czyli dzięki udanemu finiszowi większość indeksów kończy na niewielkich plusach. NIKKEI zyskał 1,3 proc., Hang Seng rósł o 0,7 proc., a chiński B-shares rósł o 0,6 proc. W czwartek lista lokalnych banków z USA, które zmuszone zostały do bankructwa wydłużyła się do 34 pozycji, a w weekend dołączyły dwa kolejne. Nieobecność inwestorów instytucjonalnych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w poniedziałek zapewne przełoży się na niską aktywność na europejskich rynkach, a na nastroje wpływać będą przede wszystkim bieżące wiadomości (testy nuklearne w Korei Płn.).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami