Dziś decyzja RPP i sprzedaż domów w USA
2009-05-27 12:05
© fot. mat. prasowe
Dziś poznamy dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Ekonomiści szacują, że dynamika sprzedaży wzrośnie o 1,3 proc. w kwietniu po spadku o 3 proc. w marcu.
Przeczytaj także: USA: inwestorzy mają lepsze nastroje
Dziś także drugi dzień decyzyjnego posiedzenia RPP. Oczekujemy, że RPP mimo wielu negatywnych sygnałów ze sfery realnej utrzyma stopy na niezmienionym poziomie (3,75 proc.), argumentując to niepewnością co do rozwoju przyszłej sytuacji gospodarczej i utrzymywaniem się bieżących wskaźników inflacji na podwyższonych poziomach. Rosnące stawki WIBOR będą jednak wywierać presję na RPP do obniżki stopy referencyjnej, co może nastąpić na czerwcowym posiedzeniu Rady, zbiegającym się z publikacją nowej projekcji inflacyjnej.SYTUACJA NA GPW
Wtorkowa sesja miała już nieco ciekawszy przebieg niż poniedziałkowa, choć ostatecznie niewiele wniosła do obrazu rynku. Ceny akcji spadły krótko po otwarciu i WIG20 wraz z pozostałymi indeksami przebywał długi czas na minusach. Wyglądało to nawet na apatyczne, ale jednak przełamanie wsparcia dla WIG20. Końcówka sesji przyniosła nieoczekiwany zwrot - indeks nastrojów Amerykanów wzrósł nieoczekiwanie bardzo mocno, co skłoniło inwestorów do zakupów. WIG20 i WIG zdołały nawet wyjść na niewielki plus i tym samym dywagacje na temat wybicia dołem z konsolidacji stały się bezpodstawne. Zarówno WIG20 jak i WIG zachowały szanse na wybicie górą, choć do tego droga jeszcze daleka. Wczoraj podrożały akcje 109. spółek, potaniały 188. Obroty podliczono na 866 mln PLN, a więc były o połowę wyższe niż w poniedziałek.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
We wtorek europejskie indeksy przerwały kilkudniowe serie spadkowe i rosły o ok. 1 proc., a w Nowym Jorku wzrost technologicznego indeksu NASDAQ wyniósł nawet 3,5 proc. Wczorajszy powrót optymizm tłumaczono przede wszystkim diametralną zmiana stanowiska amerykańskich konsumentów - indeks Conference Board wzrósł bowiem najmocniej od sześciu lat, ale deklaracje zazwyczaj różnią się od faktycznych decyzji podejmowanych na co dzień, czego potwierdzeniem był odczyt danych z rynku nieruchomości. Niemcy mają dziś lub jutro rozpatrzyć oferty kupna udziałów Opla (chęć wyraził m.in. Fiat), a General Motors nie doszedł do porozumienia z wierzycielami, którzy nie godzą się na przekształcenie udzielonych kredytów w akcje, zatem trudno wyobrazić sobie, że uniknie bankructwa.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami