Dziś decyzja RPP i sprzedaż domów w USA
2009-05-27 12:05
Przeczytaj także: USA: inwestorzy mają lepsze nastroje
OBSERWUJ AKCJE
PKN Orlen - rozpoczęta w marcu fala wzrostowa nie dobiegła jeszcze końca, lecz w ostatnich dniach popyt z coraz mniejszą determinacją walczy o przebicie lokalnych szczytów z listopada 2008 r. W tym tygodniu obroty akcjami PKN Orlen wyraźnie spadły a cena zbliżyła się do krótkoterminowej linii trendu i przetestowała średnią z 20 sesji. Oporem w dalszym ciągu jest poziom 30 PLN za akcję. Po prawie miesięcznym odpoczynku byków nieuchronnie zbliża się moment wybicia z formacji trójkąta, lecz zachowanie wskaźnika MACD (tzw. negatywna dywergencja) sugeruje raczej słabość rynku i wyczerpywanie się trendu wzrostowego. Pokonanie średniej z 200 dni, która leży tuż poniżej wczorajszego kursu zamknięcia jest jeszcze zbyt krótkotrwałe by można mówić o powrocie do długoterminowych zwyżek.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Triton - prezes spółki - Tomasz Zganiacz - złożył rezygnację w związku z powołaniem na stanowisko dyrektora Departamentu Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów. Nowym prezesem została Magdalenę Szmagalską. Robert Gubała poinformował o przekroczeniu progu 5 proc. głosów na WZA spółki.
Sobieski - sąd w Rzeszowie oddalił wniosek Bank of New York Mellon o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego wobec Fabryki Wódek Polmos Łańcut (zależnej od Belvedere).
BRE - agencja Moody's umieściła rating długoterminowy BRE dla depozytów na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia.
Mediatel - ZWZA postanowiło przeznaczyć 1,36 mln PLN na wypłatę dywidendy, co daje 15 groszy na każdą akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy ustalono na 7 lipca, a dniem wypłaty będzie 7 września.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Wystarczył jeden pozytywny sygnał, by zmienić całkowicie nastroje na świecie. Mowa oczywiście o odczycie nastrojów konsumentów w USA. Dziś znajdziemy już sporo depesz na temat kończącej się w III kwartale recesji, wolniejszym tempie spadku eksportu Japonii - wszystko to podsyca optymizm na rynkach i oczywiście pomoże nam w rozpoczęciu sesji od wzrostu. Co dalej? Rynek tradycyjnie zignoruje decyzję RPP, dane z rynku wtórnego domów w USA mają tendencje do rozczarowywania inwestorów (lepsze są za to dane z rynku pierwotnego - ale te poznamy jutro), co może zaważyć na końcówce. Może, ale nie musi, bo przy dobrych nastrojach te dane uda się zignorować. Rynki czekają też na wiadomość o bankructwie General Motors, ale jest to wiadomość oczekiwana, więc też nie wywoła popłochu. Czekamy zatem na wzrost indeksów na otwarciu i później pozytywny przebieg sesji.
WALUTY
Od początku tygodnia na rynku walutowym obserwujemy niewielkie wahania kursów najważniejszych walut: euro jest najmocniejsze względem dolara od blisko pół roku i zmaga się z poziomem 1,40 USD. Przedstawiciel ECB stwierdził wczoraj, że obecny poziom stóp procentowych (1 proc.) jest odpowiedni, ale w przyszłości może być konieczna następna obniżka. Przed decyzją RPP złoty zachowywał się również spokojnie i krążył wokół poziomów z ostatnich kilku sesji. Euro kosztowało w środę rano 4,41 PLN, frank szwajcarski 2,90 PLN, a dolar amerykański 3,16 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami