eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSposoby oszczędzania na przyszłość dziecka

Sposoby oszczędzania na przyszłość dziecka

2009-05-31 13:42

Przeczytaj także: Przyszłość dziecka: jakie produkty finansowe wybrać?

Magia „procentu składanego”

FINAMO podaje, że dyscyplina i systematyczność w gromadzeniu środków przez nas są właśnie kluczem do zapewnienia naszemu dziecku dobrego startu w dorosłość. Zawdzięczamy to „magii procentu składanego”. Co to jest procent składany? Odsetki po danym okresie, np. kwartale, powiększają kapitał i od nich w kolejnym okresie również rosną odsetki, a po kolejnym okresie, te odsetki znowu powiększają nasz kapitał, który dalej procentuje itd.

Jak pokazuje tabela poniżej każdorazowe wydłużenie okresu oszczędzania o 5 lat przekłada się na blisko dwukrotny wzrost wartości wypłacanych później środków. Dlatego też, jeśli planujemy przeznaczyć w przyszłości pieniądze na studia dziecka, eksperci radzą taką decyzję podjąć jak najwcześniej.

fot. mat. prasowe

Tabela procentu składanego

Tabela procentu składanego

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert pozwalających na długoterminowe oszczędzanie. Wybierając konkretną ofertę nie warto sugerować się określeniami „edukacja”, czy też „dziecko” w nazwie. Z punktu widzenia osoby rozpoczynającej oszczędzanie kluczowa powinna być dyscyplina i systematyczność. Należy również określić czas inwestycji i poziom ryzyka, jaki jesteśmy skłonni zaakceptować. Poniżej FINAMO przedstawia kilka propozycji.

Regularne oszczędzanie w formie ubezpieczenia

Plany regularnego inwestowania oparte o ubezpieczenia na życie (zwane unit linked) gwarantują dyscyplinę w systematycznym oszczędzaniu pieniędzy. Dzieje się tak dzięki określonemu okresowi oszczędzania np. 6 lat. Dodatkowo wypłata środków w pierwszych latach obarczona jest wysoką prowizją. W ramach planu kapitał wpłacamy systematycznie w stałych odstępach czasowych, z reguły miesięcznie.

Decydując się na tę formę oszczędzania wpłacane środki możemy lokować w dostępnych w ramach produktu funduszach inwestycyjnych, różniącymi się pod względem stopnia ryzyka, czy też rodzaju posiadanych aktywów (akcje, obligacje itp.). Możemy je również zmieniać w czasie trwania inwestycji Dzięki uczestnictwu w programie uzyskujemy dostęp do fachowych rekomendacji ekspertów, wysyłanych okresowo dla osób w nim oszczędzających.

Dysponując wyborem wśród ofert funduszy eksperci radzą, aby unikać jednak zbyt częstych zmian, gdyż bezpłatnie możemy dokonywać najczęściej tylko określonej liczby odkupień i nabyć funduszy rocznie. Często większe możliwości otrzymamy, jeżeli zdecydujemy się na dokonywanie tych zmian przez Internet. Nie możemy też zapominać, że decydując się na wybór spośród funduszy zagranicznych jesteśmy narażeni na ryzyko walutowe.

Dzięki formie ubezpieczenia produkty zapewniają nam również korzystne rozwiązania w zakresie podatków. Podstawową zaletą jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Obowiązuje on w przypadku funduszy inwestycyjnych, czy też lokat bankowych. Uzyskujemy również zwolnienie od podatku od spadku. Takie produkty w swojej ofercie mają m. in.: AXA, AEGON, Skandia, Nordea.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: