Dziś PKB Polski, dane z Japonii i Niemiec
2009-05-29 12:43
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła o 5,2 proc. (m/m), a sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła o 0,5 proc. (m/m). Dane są lepsze od oczekiwań ekonomistów.
Przeczytaj także: Duży wzrost ceny ropy
Dziś o godz. 10 GUS opublikuje szacunki wzrostu PKB w I kw. 2009 r. (konsensus 1,0 proc. r/r, poprzednio 2,9 proc. r/r). Spadek dynamiki PKB wynika zarówno z obniżającej się dynamiki konsumpcji, jak i załamania inwestycji (tu możliwy jest silny spadek r/r). Wzrost gospodarczy w ub. kwartale zawdzięczamy eksportowi netto (eksport spadał znacznie wolniej od importu za sprawą osłabienia złotego) jego wkład do wzrostu PKB można szacować na ok. 2,5 pkt. proc. Dane te niestety nie wyznaczą symbolicznego dna obecnego cyklu koniunkturalnego – w II kw. należy się liczyć z ujemną dynamiką PKB w ujęciu rocznym.SYTUACJA NA GPW
Niewielkiej zwyżki indeksy próbowały tylko na początku sesji. Później inwestorom przeszkadzał spadający złoty, rosnąca rentowność amerykańskich obligacji, a pod koniec dnia także całkiem dobre dane z USA. Wzrosły zamówienia na dobra trwałego użytku oraz liczba transakcji na rynku pierwotnym domów. Z drugiej strony wzrósł odsetek złych kredytów hipotecznych, który wynosi już ponad 11 proc. I właśnie ta ostatnia liczba zadecydowała o słabszej końcówce u nas. Nadal jednak WIG20 utrzymuje się w ramach konsolidacji, a ponieważ wartość obrotów wczoraj spadła (do 1,06 mld PLN), nie wszyscy wczorajszym spadkiem się przejmują. Konsolidacja w wąskim zakresie trwa na GPW już czwarty tydzień - tym trwalsze będzie późniejsze wybicie. Szanse na to, że jest to akumulacja akcji są wyższe niż na dystrybucję, ale wielu inwestorów woli poczekać z podobnymi wnioskami na wybicie.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Około godz. 8 rano czasu warszawskiego większość indeksów z azjatyckich giełd znajdowała się na niewielkim plusie. W Japonii wzrosła produkcja przemysłowa w stosunku do poprzedniego miesiąca (o ok. 5 proc.), lecz w dalszym ciągu firmy wytwarzają o ok. jedną trzecią mniej towarów niż przed rokiem. Co ciekawe Japończycy, pomimo drastycznego załamania handlu międzynarodowego, nie odczuwają jeszcze wzrostu bezrobocia (tylko 5 proc. chętnych nie może znaleźć pracy), które staje się powoli plagą nie do powstrzymania na całym świecie. W USA eksperci starają się zwrócić uwagę na powolną stabilizację na rynku pracy, lecz w ubiegłym tygodniu statystyki mocno zawyżył rząd zatrudniając ok. 60 tys. osób, a zasiłek pobiera już 6,8 mln bezrobotnych. To bardzo utrudnia poprawę sytuacji na rynku nieruchomości i kredytów.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami