Rynek NewConnect: wkrótce setny debiut
2009-06-01 10:54
Powoli zbliża się setny debiut na rynku NewConnect. Warto więc podsumować dotychczasowe oferty i ocenić ten rynek jako alternatywne źródło pozyskania kapitału. Obecna poprawa nastrojów na rynkach finansowych może w końcu przyczynić się do znacznego wzrostu popularności tej formy finansowania.
Przeczytaj także: Rynek NewConnect na oku funduszy
Sama koncepcja tworzenia rynku NewConnect miała miejsce jeszcze w okresie bessy. Na pewno osłabiło to w znaczącym stopniu potencjał alternatywnego rynku, dlatego inwestorzy, jak i spółki, które cenią sobie ten rynek jako nowy sposób pozyskania kapitału z niecierpliwością czekały na okres poprawy koniunktury. Mimo wszystko nowym rynkiem zainteresowana była stosunkowo duża liczba spółek, w czasie pierwszego okresu funkcjonowania NewConnect na platformie zadebiutowały 64 spółki, a obecnie liczba debiutów zbliża się już dużymi krokami do 100 spółek.Spółki, które zadebiutowały do tej pory na rynku NewConnect charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem zarówno pod względem wielkości emisji, branży, jak i doradcy wprowadzającego je do systemu alternatywnego obrotu. Nie obejmują one oczywiście wszystkich sektorów gospodarki, jak ma to miejsce w przypadku rynku głównego GPW. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tej platformy, która przeznaczona jest dla spółek innowacyjnych o dużym potencjalne wzrostu.
W 2008 roku pomimo niezwykle trudnej sytuacji na parkietach giełdowych, jeden z najmłodszych rynków alternatywnych w Europie, zdołał przyciągnąć stosunkowo dużą liczbę podmiotów. Wartość tych ofert to niespełna 180 mln zł, z czego prawie cała ta kwota to nowe emisje akcji przeprowadzane głównie w ramach ofert prywatnych. Decyzje o debiucie były często podejmowane znacznie wcześniej i okres bessy nie stał się dla nich powodem do jej zmiany. Można to uznać mimo wszystko za trafną decyzję, gdyż przedsiębiorstwa miały możliwość pozyskania kapitału. Zdarzało się, że nie zostały spełnione cele emisyjne danej oferty, przy czym należy pamiętać, iż możliwość pozyskania kapitału za pomocą innych źródeł finansowania w okresie słabej koniunktury jest znacząco ograniczona.
Do tej pory od momentu powstania alternatywnego rynku, spółką o największej wartości oferty jest Lug S.A, która pozyskała z rynku 20,7 mln PLN. Dzięki emisji akcji, firma rozbudowała swoje zasoby produkcyjne budując nowe obiekty, które przyczyniły się do znacznego zwiększenia mocy produkcyjnej oraz poprawienia wydajności spółki. Na drugim miejscu znajduje się spółka M.W. Trade, która przeprowadziła emisję na 16,3 mln PLN. Firma świadczy usługi finansowe na rzecz samodzielnych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej, polegające na finansowaniu oraz restrukturyzacji ich zobowiązań.
Przeczytaj także:
NewConnect: czasem słońce, czasem deszcz
oprac. : Marzena Mliczak / IPO.pl
Więcej na ten temat:
rynek NewConnect, debiuty na NewConnect, NewConnect, inwestowanie na NewConnect