Tydzień: prognoza inflacji, rynek pracy w USA
2009-06-01 10:42
Przeczytaj także: Ceny surowców rosną
OBSERWUJ AKCJE
WIG - sytuacja na szerokim rynku jest pochodną zachowania kilku największych spółek z indeksu WIG20. WIG przebił się w ciągu ostatnich sesji powyżej średniej z 200 dni, lecz trudno sobie wyobrazić, by po przebyciu od marca dystansu z poziomu 21 000 pkt. w okolicę 30 000 pkt., ruch wzrostowy mógł być kontynuowany bez silnej korekty. Przez cały maj indeks nie pokonał wyraźnie oporu, a w tym czasie wskaźnik MACD spadał dając tzw. niedźwiedzią dywergencję. Poziomem wsparcia w krótkim czasie może okazać się okolica 27 500 pkt.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Eurocash - członek zarządu sprzedał 70 tys. akcji, które nabył w ramach programu motywacyjnego, na sesji 26 maja po 10,6 PLN za każdą.
Multimedia - Tri Media Holdings odkupił od spółek zależnych 29,98 proc. akcji spółki i ma obecnie 45,8 proc. głosów na WZA Multimedia.
Instal Kraków - WZA postanowiło przeznaczyć 2,2 mln PLN na wypłatę dywidendy, co daje 0,3 PLN na każdą akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy wybrano 7 lipca, a wypłata nastąpi 5 listopada.
WSiP - podpisał umowy na hurtową dystrybucję książek z firmami WKRA i Matras. Spółka szacuje ich tegoroczną wartość na 54 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Sesje w Stanach zakończyły się wzrostami, a rynki azjatyckie rozpoczęły tydzień od wzrostów. Przy braku negatywnych informacji to wystarczy, by również w Warszawie rozpocząć notowania od wzrostów. Inwestorzy muszą skorygować końcówkę piątkowej sesji, kiedy jak się okazało bez żadnej przyczyny WIG20 stracił 40 pkt, i uwzględnić dobre notowania na świecie. Łącznie może mieć do nadrobienia nawet 50 pkt. Pytanie, czy będzie rósł dalej? Być może zbyt duży udział sektora bankowego w indeksie może w tym przeszkadzać. Znacznie lepiej zachowywać powinny się spółki surowcowe, ponieważ ich "materiał" nadal drożeje.
Warto też zwrócić uwagę na obroty, choć na dobrą sprawę tak długo, jak długo wszystkie zrywy i wyprzedaże rozgrywają się w ramach konsolidacji, nie mają większego znaczenia.
WALUTY
Na rynku walutowym preferencje inwestorów koncentrują się od pewnego czasu wokół walut państw bogatych w zasoby naturalne - dolar kanadyjskiego i dolara australijskiego, które są najmocniejsze względem dolara od kilku miesięcy. Euro zbliżyło się do poziomu 1,42 USD i nie sposób inaczej określić tych tendencji jak odwrót od amerykańskiego dolara. Timothy Geithner podczas wizyty w Chinach zapewniał zaniepokojonych posiadaczy obligacji rządowych emitowanych przez USA, że uczyni wszystko aby dolar przestał szybko tracić wartość. Po godzinie 8 czasu warszawskiego za dolara płacono 3,177 PLN, euro kosztowało 4,492 PLN, a frank szwajcarski 2,975.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami