Przemysł Chin - lepsze dane
2009-06-01 13:09
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Otwarcie na giełdach europejskich nastąpiło z luką wzrostową, a indeksy ustanawiają nowe maksima trendu. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 pokazują, że podobnie otworzą się giełdy amerykańskie - z luką wzrostową powyżej poprzedniego szczytu. Wzrosty na giełdach mogą jeszcze trochę potrwać w krótkim terminie, ale obecna fala jest 3 impulsem wzrostowym (5 falą) od początku marca i niedługo powinna nastąpić silniejsza korekta. Bankructwo GM może wpłynąć negatywnie na dane makroekonomiczne w najbliższych miesiącach, ze względu na rzesze poddostawców uzależnionych od zakupów giganta. Upadłość GM i przejęcie 60% udziałów przez rząd otwiera nowy rozdział w historii koncernu. Zostanie zamkniętych 11 fabryk, a 40 tysięcy ludzi straci pracę (bezpośrednio). W dłuższej perspektywie rząd będzie prawdopodobnie chciał sprzedać udziały w GM. Rynki koncentrują się teraz na pozytywnych aspektach każdego wydarzenia. W tym przypadku pozytywne jest to, że już wszystkie karty leżą na stole, a upadłość pozwoli w dłuższym terminie koncernowi stanąć na nogi.Waluty reagują zgodnie z ostatnim schematem: dolar osłabia się do wszystkich głównych walut, w szczególności do walut surowcowych, funt umacnia się, jen jest stabilny, zyskują waluty z rynków wchodzących.
Popołudniu w centrum uwagi będą dane ISM dla przemysłu, a wcześniej dane o przychodach i wydatkach Amerykanów.
Najważniejsze wiadomości
- SW: PKB kw/kw: -0.9%, prognoza: -2.7%, wartość poprzednia po rewizji: -5.0%.
- GE: Sprzedaż detaliczna m/m: 0.5%, prognoza: 0.0%, r/r: -0.8%, prognoza: -0.3%.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 r/r: 4.9%, prognoza: 4.5%.
- US: Wskaźnik bazowych wydatków Konsumpcyjnych (I kwartał): 1.5%, prognoza: 1.5%.
- PL: Wzrost PKB w I kwartale zwolnił do 0.8%, analitycy oczekiwali 1.0%
- PL: Nakłady brutto na środki trwałe w I kwartale wzrosły o 1.2%.
- PL: Wypowiedź Czekaja: RPP pozostaje w fazie łagodzenia polityki pieniężnej, ale dla dalszych decyzji będzie bardzo ważna czerwcowa projekcja inflacji.
- US: Deflator PKB (I kwartał): 2.8%, prognoza: 2.9%
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.