eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzynniki wpływające na wartość opcji

Czynniki wpływające na wartość opcji

2009-06-02 14:13

Czynniki wpływające na wartość opcji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na wartość opcji wpływ ma wiele elementów, które klasyfikują się do dwóch głównych grup - wartości wewnętrznej i wartości czasowej. Warto więc zastanowić się jakie są to czynniki oraz jaki jest dokładny wpływ na wartość opcji.

Przeczytaj także: Ryzyko opcji a współczynniki greckie

Wartość opcji kształtowana jest przez dwa czynniki podstawowe takie jak wartość wewnętrzna i wartość czasowa (wartość zewnętrzna). A zatem wzór na wycenę opcji możemy zapisać w następującej postaci:

Wartość opcji = wartość wewnętrzna + wartość czasowa

W dowolnej chwili t wartość opcji może być:
  • "in the money" gdy St > K dla call i St < K dla put
  • "at the money" gdy St = K dla call i St = K dla put
  • "out of the money" gdy St < K dla call i St > K dla put.
Gdzie St to cena bieżąca instrument podstawowego, a K to cena wykonania opcji.

Dodatkowo wartość opcji może być „near the money”, gdy wartość instrumentu pierwotnego odchyla się nieznacznie od ceny wykonania oraz „deep in the money”, gdy wartość instrumentu podstawowego jest znacznie powyżej ceny wykonania (dla opcji kupna) lub znacznie poniżej ceny wykonania (dla opcji sprzedaży).

Opcja posiada wartość wewnętrzną, gdy jest „in the money” tzn. cena wykonania jest większa od wartości instrumentu podstawowego dla opcji put, lub cena wykonania jest mniejsza od wartości instrumentu podstawowego dla call. Natomiast gdy opcja jest „out the money” lub „at the money” to jego wartość wewnętrzna wynosi zero.

Wartość wewnętrzna wynika z relacji pomiędzy bieżącą wartością instrumentu pierwotnego a ceną wykonania. W terminie wygaśnięcia opcji możemy ją obliczyć z następujących zależności: Wpływ ceny wykonania i bieżącej wartości instrumentu pierwotnego na cenę opcji przedstawia poniższa tabela:

fot. mat. prasowe

Charakter zmian wartości opcji

Charakter zmian wartości opcji

Jak widać, na podstawie powyższej tabelki, wzrost wartości opcji kupna następuje na skutek początkowego ustalenia ceny wykonania na niższym poziomie a także na skutek wzrostów wartości instrumentu podstawowego. Odwrotna sytuacja występuje w przypadku opcji sprzedaży - jej wartość rośnie na skutek ustalenia wyższej ceny wykonania a także na skutek spadków wartości instrumentu podstawowego.

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Surowiecki / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: