eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty na GPW: będzie ożywienie?

Debiuty na GPW: będzie ożywienie?

2009-06-03 13:38

Debiuty na GPW: będzie ożywienie?

© fot. mat. prasowe

Przedsiębiorstwa coraz chętniej pozyskują kapitał poprzez debiut na parkiecie giełdowym. Może to być zapowiedź końca zniechęcenia do tej formy finansowania i powrotu dobrych nastrojów na rynek.

Przeczytaj także: Debiut na GPW spółki ABC Data SA

Kryzys finansowy, który swoje początki miał już w 2007 roku jawił katastrofalne w skutkach scenariusze. Wiele z nich się ziściło, doprowadzając niektóre przedsiębiorstwa do bankructwa. Z kolei inne podmioty gospodarcze popadły w duże kłopoty finansowe wynikające z ograniczonej płynności. Narodziły się również duże problemy związane z pozyskaniem kapitału za pomocą niektórych form finansowania. Najczęściej związane to było z rosnącymi kosztami wynikającymi ze wzrostu marży ze względu na rosnącą awersję do ryzyka. W ten sposób instytucje finansowe chciały ochronić się przed ryzykiem niewypłacalności przedsiębiorstw. Opisywana sytuacja dotyczyła przede wszystkim takich form jak: kredyt, leasing, faktoring czy forfaiting. Również na rynkach giełdowych zaczęły dominować pesymistyczne nastroje, które zniechęcały inwestorów. Przekładało się to na spadek cen akcji na rynku głównym, jak i w alternatywnym systemie obrotu. Inwestorzy zniechęceni również do tej formy finansowania przyczynili się w konsekwencji do spadku ilości debiutów, gdyż przedsiębiorstwa odsuwały w czasie termin pierwszego notowania na rynku, aby uchronić się przed pozyskaniem środków finansowych poniżej zakładanych celów emisji.

Praktycznie od połowy lutego na parkiety giełdowe powrócili inwestorzy z wyraźnie dobrymi nastrojami, co obudziło nadzieję wyczekiwanych od dłuższego czasu ponownych wzrostów na rynku. Z jednej strony powstały atrakcyjne okazje inwestycyjne, gdyż dużo spółek jest już notowanych poniżej ich rzeczywistej wartości. Z drugiej strony przedsiębiorstwa ponownie mogą traktować debiut na giełdzie jako dogodną możliwość pozyskania kapitału na dalszy rozwój. Wysokie obroty jakie mają miejsce w ostatnich miesiącach mogą wskazywać na długoterminowy trend, co jedynie utwierdza podmioty gospodarcze w zasadności decyzji o debiucie na giełdzie. Należy pamiętać, iż sytuacja gospodarcza na rynku światowym nie jest jeszcze ustabilizowana. W związku z pojawiającymi się jeszcze negatywnymi danymi płynącymi ze światowej gospodarki trudno jednoznacznie potwierdzić tezę odwrócenia trendu na parkietach giełdowych, należy jednak pamiętać, iż giełda jest barometrem gospodarki i wyprzedza to co się będzie działo w realnej gospodarce. Ciągle jeszcze trudne czasy w gospodarce nie odstraszają więc inwestorów.

W 2009 roku statystyki pierwszego notowania na rynku głównym nie przedstawiały się optymistycznie. Wśród pięciu debiutów, aż dwa miały miejsce końcem maja. Łączna wartość pozyskanego kapitału od początku roku wyniosła ponad 22 mln PLN. Początkowo przedsiębiorstwa były zniechęcone do tej formy finansowania w celu pozyskania kapitału, jednak koniec maja stał się punktem przełomowym. Po ostatnich dwóch debiutach coraz więcej spółek deklaruje chęć skorzystania z tej formy finansowania.

fot. mat. prasowe

Jedną ze spółek, która planuje debiut na rynku głównym jest spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Jest to jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz jeden z krajowych liderów rynku producentów węgla energetycznego. Spółka planuje pozyskać ok. 450 milionów złotych na budowę nowej i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, która umożliwi Spółce podwojenie produkcji węgla, począwszy od 2014 r. Oferta publiczna planowana jest na początek czerwca bieżącego roku, natomiast debiut giełdowy będzie miał miejsce pod koniec czerwca 2009 roku.

oprac. : IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: