Dziś stopy procentowe poda ECB
2009-06-04 11:45
© fot. mat. prasowe
Europejski Bank Centralny najpewniej pozostawi bez zmian stopy procentowe po dzisiejszym posiedzeniu, ale może zwiększyć zakupy obligacji.
Przeczytaj także: USA: nieco lepsze dane makro
Nie ustają jednak spory o kierunki działań ECB. Co prawda nie dotyczą one dalszych obniżek stóp procentowych (główna spadła już do 1 proc.), lecz ilościowego luzowania polityki monetarnej. Na poprzednim posiedzeniu ECB zobowiązał się do kupna papierów dłużnych za 60 mld dolarów, ale według części członków banku to zbyt mało. Z drugiej strony posunięcia banku centralnego, które de facto oznaczają dodruk pieniądza, skrytykowała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Również Axel Weber - prezes Bundesbanku - uważa, że ryzyko deflacji nie jest realne, a skupowanie aktywów przez bank centralny jest niepotrzebnym ryzykiem, które może zaowocować w przyszłości kryzysem. Ekonomiści spodziewają się z kolei, że Bank Anglii utrzyma politykę drukowania pieniędzy.SYTUACJA NA GPW
Rano mieliśmy próbę wyniesienia WIG20 na nowe szczyty hossy, która jednak nie wywołała entuzjazmu inwestorów. Zbyt wiele mieliśmy negatywnych czynników okołorynkowych, by kontynuować wzrost. Realizację zysków oglądaliśmy na europejskich parkietach, a później także w USA i to pomimo relatywnie niezłych danych o indeksach aktywności w sektorze usług (i w Europie, i w USA) czy zamówieniach w przemyśle USA.
Na rynki akcji oddziaływał jednak rynek walutowych - złoty tracił na wartości po południu, co wiąże się z możliwą dewaluacją łata i lita. Na świecie umacniał się natomiast dolar, co ściągnęło w dół notowania surowców, a to z kolei wywołało realizację zysków na parkietach rynków wschodzących. Obroty na spadkowej sesji zmniejszyły się do 1,15 mld PLN (o 400 mln PLN). WIG20 utrzymuje się powyżej poziomów wsparcia.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Spadkowy trend obserwowany na wykresie dolara był przez kilka dobrych tygodni sprzymierzeńcem inwestorów liczących na wzrost cen surowców. Wczorajsza korekta zapoczątkowała realizację zysków i podobnie jak wcześniej podobnego zdania byli uczestnicy wszystkich segmentów rynku: o blisko 4 proc. taniała ropa naftowa (do 66 USD za baryłkę), o ponad 3 USD spadła cena miedzi. Wyjątku nie stanowiło nawet złoto, chociaż w tym przypadku ruch w górę dodatkowo wyhamował po nieudanym ataku na wieloletnie szczyty leżące tuż powyżej bariery 1000 USD za uncję.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami