eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 01.06-05.06.09

Rynki finansowe 01.06-05.06.09

2009-06-06 02:48

Przeczytaj także: Rynek walutowy 01.06-05.06.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Nadal niewiele się dzieje na krajowym rynku papierów dłużnych. Próba sprowadzenia rentowności obligacji 5-letnich poniżej 5,80 proc., była niemrawa i jako taka skazana na niepowodzenie. Decyzja RPP zaskoczyć rynku nie mogła, a inwestorzy wciąż czekają - razem z Radą - na czerwcową projekcję inflacji oraz nowelizację budżetu. Do czasu tych dwóch wydarzeń rynek może pozostać równie spokojny, co do tej pory. Na koniec tygodnia rentowność 5-latek wynosiła 5,86 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła o 1 pkt bazowy i wyniosła 4,63 proc.

Zagraniczne rynki

Rentowności amerykańskich obligacji rosły przez kolejny tydzień, do czego przyczyniły się dobre dane makro. Zwłaszcza piątkowe, kiedy okazało się że liczba redukcji miejsc pracy w gospodarce była znacznie mniejsza od oczekiwań. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 1,21 proc. (wzrost o 26 pkt bazowych), a 10-letnich 3,81 proc. (wzrost także o 26 pkt). Na razie wciąż dominują poglądy, że wzrost rentowności obligacji jest tylko powrotem do normalności. Tak długo, jak długo Fed skupuje obligacje, teza ta ma szansę być powtarzana. Testem dla rynku będą kolejne emisje obligacji organizowane przez Departament Skarbu.

W Europie sytuacja była podobna, choć skala spadku cen znacznie mniejsza. ECB nie zamierza zwiększyć skali zakupów papierów dłużnych (limit to 60 mld euro - zaledwie 0,6 proc. unijnej gospodarki), co wbrew pozorom rynkowi służy. Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wzrosła o 26 pkt do 1,69 proc., a 10-letnich o 11 pkt do 3,73 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Pierwsze dwa dni przyniosły silne wzrosty na warszawskiej giełdzie, i mimo iż wyhamowały one w kolejnych dniach, zadecydowały o silnym wzroście w skali tygodniowej. WIG zyskał 7,1 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie od połowy października. Obroty tygodniowe wzrosły o 400 mln PLN do 6,1 mld PLN, lecz mimo wszystko trudno je uznać za okazałe. WIG20 zyskał 8,9 proc. i również znalazł się na najwyższym poziomie od ośmiu miesięcy. Zwyżkom na GPW sprzyjała dobra atmosfera na rynkach wschodzących, a im z kolei rosnące ceny ropy i miedzi. mWIG wzrósł o 3,5 proc. (czternasty tydzień wzrostu z rzędu), a sWIG o 3,9 proc. (ostatnich trzynaście z czternastu tygodni sWIG kończył zwyżką).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: