Dziś inflacja w Polsce za maj
2009-06-15 12:46
Nadchodzące dni będą obfitowały w publikacje istotnych informacji makroekonomicznych. Już dziś poznamy inflację w Polsce za maj (oczekiwania to 3,8 proc.).
Przeczytaj także: Indeks S&P 500 nie przebił oporu 944pkt.
Dziś też dowiemy się jak wyglądał napływ kapitałów długoterminowych do USA w kwietniu i odczyt indeksu nieruchomości NAHB. We wtorek poznamy dynamikę rozpoczętych budów w USA oraz dynamikę wydanych pozwoleń na budowę domów (w obu przypadkach oczekiwany jest wzrost), a także produkcję przemysłową i wykorzystanie mocy produkcyjnych w USA. W Niemczech odczyt indeksu koniunktury gospodarczej ZEW. W środę przemawiać będzie Ben Bernanke (szef Fed), a my poznamy saldo rachunku obrotów bieżących za kwiecień (oczekiwana nadwyżka). W czwartek o stopach procentowych decydować będzie Narodowy Bank Szwajcarii, a u nas dowiemy się jak wyglądały wynagrodzenia i zatrudnienie w maju. W piątek dane o produkcji przemysłowej w Polsce.SYTUACJA NA GPW
Piątkową sesję trzeba uznać za bardzo udaną nie tylko ze względu na skalę wzrostu, ale głównie z powodu relatywnie wysokich obrotów. Weekendowa pogoda co prawda nie służyła wyjazdom, ale mimo to w podobne dni GPW zwykle narzeka na bezruch i niewielką liczbę transakcji. W piątek zaś obroty podliczono na 1,37 mld PLN, tak jakby dzień ten nie różnił się niczym od sesji w inne dni tygodnia. Oczywiście wysokim obrotom sprzyjał wzrost WIG20 do nowego maksimum obecnego trendu wzrostowego. Rolę lidera sesji ponownie przyjęła KGHM, która skupiła więcej niż jedną czwartą obrotów (385 mln PLN). Pomagał też PKO BP, chętnie patrzono również na Pekao SA. Sesję w ogóle zdominowały największe spółki - mWIG i sWIG zyskały ok. 0,5 proc. przy niskich obrotach. W piątek podrożały akcje 184. spółek, potaniały 118.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na azjatyckim rynku inwestorzy realizowali dziś zyski przygotowując portfele na dane o inflacji na świecie oraz produkcji przemysłowej w USA, które poznamy w tym tygodniu. NIKKEI spadł o 1 proc., Hang Seng stracił na wartości 1,5 proc. i chyba najwyższa pora zacząć się zastanawiać, czy aby wyceny akcji nie oderwały się od rzeczywistych możliwości generowania zysków przez spółki, zwłaszcza jeśli mowa o japońskich eksporterach i firmach motoryzacyjnych. W tym tygodniu spotkanie zaplanowali przedstawiciele czterech największych rynków wschodzących - Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin, które powoli przestają godzić się na warunki dyktowane przez USA i mniejsze kraje europejskie. Z pewnością nie zdecydują się oni na błyskawiczne porzucenie amerykańskich aktywów, ale niespodzianką nie powinny być dwustronne porozumienia dopuszczające handel w lokalnych walutach.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami