Kurs EUR/PLN nie przebił oporu 4,5600
2009-06-19 11:27
Wczorajsza sesja w notowaniach polskiej waluty nie przyniosła większych zmian.
Rynek krajowy
Kurs EUR/PLN podjął co prawda próbę trwałego przebicia oporu 4,5600, zakończyła się ona jednak niepowodzeniem. Początek dzisiejszych notowań przyniósł kontynuację konsolidacji złotego – kurs EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,5200 – 4,5400. Wahania te są częścią szerszego kanału, w którym istotnymi poziomami pozostają wspomniany 4,5600 oraz z dołu 4,5000.
Szanse na dalszą konsolidację w notowaniach złotego są dość duże. Na rynku ścierają się bowiem ze sobą dwie przeciwstawne, ale jednocześnie równoważące się siły. Z jednej strony czynniki lokalne przemawiają za osłabieniem PLN. Koniec miesiąca jak zwykle bowiem sprzyja zwiększonemu popytowi na walutę zagraniczną ze względu na rozliczające się w tym czasie kontrakty na rynku terminowym. Ponadto wraz ze zbliżającą się nowelizacją budżetu, zaplanowaną na początek lipca, rosną obawy związane ze zwiększeniem deficytu fiskalnego. Z drugiej strony jednak silniejsze osłabienie złotego powstrzymują wciąż pozytywne nastroje na globalnym rynku finansowym oraz poprawa sentymentu względem regionu europejskich rynków wschodzących. Opublikowany wczoraj przez instytut ZEW indeks, mierzący nastroje wśród inwestorów w Europie Środkowo – Wschodniej, wykazał silny wzrost w czerwcu do 20,6 pkt., w porównaniu z -6 pkt. w maju. Oczekuje się bowiem, iż kraje regionu będą powoli wracać na ścieżkę zrównoważonego wzrostu gospodarczego, wspieranego przez rosnący popyt ze strony również wychodzących z recesji krajów Europy Zachodniej, będących głównymi odbiorcami eksportu europejskich gospodarek wschodzących.
Z istotnych danych makroekonomicznych z kraju o godz. 14.00 poznamy inflację producentów (PPI) oraz dynamikę produkcji przemysłowej w maju. Więcej uwagi inwestorzy poświęcą drugiemu z wymienionych wskaźników. Jego ostatni odczyt zawiódł oczekiwania uczestników rynku. Jeśli teraz będzie podobnie, presja deprecjacyjna w notowaniach złotego może ulec lekkiemu nasileniu.
Rynek międzynarodowy
Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD zdołał przebić pierwszy istotny opór na poziomie 1,3980, jednak jego zwyżka zatrzymała się na psychologicznej barierze 1,4000. Po nieudanej próbie przebicia tego ograniczenia nastąpiło odreagowanie, które sprowadziło wartość euro względem dolara poniżej 1,3900. Koniec dzisiejszej sesji azjatyckiej przyniósł powrót kursu EUR/USD do wzrostów – zdołał on dotrzeć w okolice 1,3950. Sytuacja w notowaniach tej pary walutowej jest obecnie daleka od rozstrzygnięcia. Z uwagi na dzisiejszy brak istotnych publikacji makroekonomicznych z największych gospodarek o rozstrzygnięcie to w kolejnych godzinach będzie z pewnością bardzo trudno.
Pewne wahania kursu EUR/USD mogą wywoływać doniesienia z trwającego właśnie szczytu Unii Europejskiej. Z istotnych informacji, jakie już z niego napłynęły warto wspomnieć o propozycji stworzenia ponadnarodowego systemu nadzoru nad sektorem bankowym. W ramach tego projektu miałby powstać trzy wspólne europejskie organy regulacyjne.
Dość silne zmiany podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować na światowych giełdach ze względu na wygasanie czerwcowych linii instrumentów pochodnych. Z uwagi na obserwowaną często wysoką korelację notowań EUR/USD z największymi parkietami, wahania te spowodują wzrost zmienności na rynku eurodolara.
Podczas wczorajszej sesji dość wysoką zmienność obserwowaliśmy w notowaniach funta. Brytyjska waluta początkowo uległa dynamicznemu osłabieniu na skutek znacznie gorszego od oczekiwań odczytu danych z Wielkiej Brytanii na temat sprzedaży detalicznej w maju. Po publikacji tego wskaźnika kurs GBP/USD zniżkował do poziomu 1,6200. Później nastąpiło jednak silne odreagowanie, znoszące cały wcześniejszy spadek. W notowaniach wspomnianej pary walutowej widoczna jest linia kilkudniowego trendu spadkowego. Obecnie znajduje się ona w pobliżu 1,6400. W najbliższym czasie może ona hamować ewentualną zwyżkę kursu GBP/USD. Na początku dzisiejszej sesji europejskiej kurs tej pary walutowej kształtował się w przedziale 1,6350-1,6380.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : T. Regulski, J. Pluta / Dom Maklerski TMS Brokers