Rynki finansowe 15-19.06.09
2009-06-19 20:22
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w maju o 5,2% r/r (mniej niż szacowali ekonomiści), przed miesiącem spadek wyniósł 12,2 proc. W kwietniu rachunek obrotów bieżących Polski wykazał nadwyżkę 171 mld PLN (ekonomiści oczekiwali 69 mld PLN) w czym zasługę miało wolniejsze tempo spadku eksportu niż importu. Amerykańskie firmy przemysłowe wykorzystywały w maju 68,3 proc. mocy przerobowych - to najmniej w historii śledzenia tej statystyki.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 15-19.06.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw, ani też dane o dynamice produkcji przemysłowej nie wpłynęły na notowania złotego, choć przynajmniej teoretycznie przybliżają one rynek do kolejnej obniżki stóp procentowych. Również lepsze od oczekiwanych dane o saldzie obrotów bieżących zostały zignorowane i w rezultacie w skali tygodniowej zmiana notowań złotego nie była duża. Co prawda w poniedziałek obserwowaliśmy silniejszy ruch w dół, ale kolejne dni przyniosły stopniową poprawę. Na koniec tygodnia dolara wyceniano na 3,229 PLN (wzrost o 1,5 proc.), euro na 4,496 PLN (wzrost o 0,8 proc.), a za franka płacono 2,976 PLN (wzrost o 0,7 proc.).
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Początek tygodnia przyniósł umocnienie dolara, które wywołało zresztą korektę na większości rynków finansowych i błyskawicznie ożywiło teorię na temat nadejścia poważniejszej fali spadków na giełdach i rynkach surowcowych. Kurs euro spadł do 1,375 USD (najniższy poziom od czterech tygodni) po tym jak minister finansów Rosji stwierdził, że dolara trudno będzie zastąpić jako walutę rezerwową. Zgoła inny ton zakończył spotkanie szefów krajów BRIC, którzy widzą potrzebę zdetronizowania dolara w jego roli, co przyczyniło się do umocnienia euro. Na koniec tygodnia za euro płacono 1,392 USD, zatem w skali tygodnia wzrost dolara do euro został ograniczony do 0,6 proc. Jen umocnił się wobec dolara o 1,6 proc., i o 2,3 proc. wobec euro, ponieważ zarówno Bank Japonii jak i rząd tego kraju podkreślili, że gospodarka japońska wychodzi z recesji.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce