eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki akcji - kiepski początek tygodnia

Rynki akcji - kiepski początek tygodnia

2009-06-23 11:59

Rynki akcji - kiepski początek tygodnia

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Początek tego tygodnia rozpoczął się od silnych spadków na rynkach akcji. Inwestorzy już długo oczekiwali na korektę ostatnich silnych wzrostów, jakie obserwowaliśmy od początku marca tego roku.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Pytaniem pozostaje jak długo potrwa i jak głęboko może być taka korekta? Nastroje na rynku popsuły nowe obawy odnośnie kondycji światowej gospodarki, które wzmocnił swoimi prognozami Bank Światowy. Prezentowane poglądy w raporcie tej instytucji nie są jest jednak osamotnione. Zdaniem niektórych ekonomistów, w ciągu kilku następnych miesięcy stopa bezrobocia może sięgnąć nawet 11% w USA i oscylować w okolicach 10% w Europie.

Pomimo, iż widzi się pewne oznaki poprawy nastrojów wśród konsumentów, a także wzrost wskaźników aktywności w USA, to jednak w dalszym ciągu napływające złe dane z innych gospodarek na pewno nie cieszą. Źródła oznak końca spowolnienia powinniśmy doszukiwać się przede wszystkim w sytuacji na rynku pracy, na rynku nieruchomości, a także w sektorze konsumpcji. W obecnej sytuacji by ostudzić nieco obserwowany w ostatnim czasie optymizm możliwa jest głębsza korekta zarówno na rynkach akcji, jak i surowców. Na rynku walutowym na skutek mniejszego popytu na bardziej ryzykowne aktywa i wyżej oprocentowane waluty, na wartości zyskiwał dolar amerykański i jen japoński. Sytuacja techniczna sprzyja dalszemu umocnieniu się tych dwóch walut, czemu sprzyjałoby również rozszerzenie się korekty na rynkach akcji.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest rozpoczynające się dwudniowe posiedzenie FED, a także aukcja dwuletnich obligacji amerykańskich. Poznamy również wstępne dane na temat wskaźników aktywności PMI zarówno w sektorze usług, jak i w sektorze przemysłowym z Europy. Istotną publikacja będą dane z rynku nieruchomości w USA, w szczególności te na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Na poniedziałkowej aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1,08 miliarda złotych.
  • PL: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu pozostał na poziomie -5pkt.
  • UK: Sprzedaż detaliczna w maju: -0,6%m/m wobec oczekiwanych 0,5%m/m. Poprzednia wartość: 0,9%.
  • HU: Decyzją banku centralnego Węgier główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 9,5%.
  • GE: Indeks instytutu Ifo w czerwcu: 85,9 pkt. wobec prognozowanych 85,2pkt.
  • IT: Zamówienia w przemyśle spadły w kwietniu licząc miesiąc do miesiaca, po uwzględnieniu czynników sezonowych, o 3,7%, po spadku w marcu o 2,7%.
  • PL: Komisja Europejska zwróci się do Polski, by do 2011 roku obniżyła deficyt sektora finansów publicznych poniżej przyjętego w Unii Europejskiej pułapu 3 procent PKB.
  • PL: Inflacja bazowa w maju: 2,8% wobec oczekiwań na poziomie 2,6%.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: