Rynki akcji - kiepski początek tygodnia
2009-06-23 11:59
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Pytaniem pozostaje jak długo potrwa i jak głęboko może być taka korekta? Nastroje na rynku popsuły nowe obawy odnośnie kondycji światowej gospodarki, które wzmocnił swoimi prognozami Bank Światowy. Prezentowane poglądy w raporcie tej instytucji nie są jest jednak osamotnione. Zdaniem niektórych ekonomistów, w ciągu kilku następnych miesięcy stopa bezrobocia może sięgnąć nawet 11% w USA i oscylować w okolicach 10% w Europie.Pomimo, iż widzi się pewne oznaki poprawy nastrojów wśród konsumentów, a także wzrost wskaźników aktywności w USA, to jednak w dalszym ciągu napływające złe dane z innych gospodarek na pewno nie cieszą. Źródła oznak końca spowolnienia powinniśmy doszukiwać się przede wszystkim w sytuacji na rynku pracy, na rynku nieruchomości, a także w sektorze konsumpcji. W obecnej sytuacji by ostudzić nieco obserwowany w ostatnim czasie optymizm możliwa jest głębsza korekta zarówno na rynkach akcji, jak i surowców. Na rynku walutowym na skutek mniejszego popytu na bardziej ryzykowne aktywa i wyżej oprocentowane waluty, na wartości zyskiwał dolar amerykański i jen japoński. Sytuacja techniczna sprzyja dalszemu umocnieniu się tych dwóch walut, czemu sprzyjałoby również rozszerzenie się korekty na rynkach akcji.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest rozpoczynające się dwudniowe posiedzenie FED, a także aukcja dwuletnich obligacji amerykańskich. Poznamy również wstępne dane na temat wskaźników aktywności PMI zarówno w sektorze usług, jak i w sektorze przemysłowym z Europy. Istotną publikacja będą dane z rynku nieruchomości w USA, w szczególności te na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Na poniedziałkowej aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1,08 miliarda złotych.
- PL: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu pozostał na poziomie -5pkt.
- UK: Sprzedaż detaliczna w maju: -0,6%m/m wobec oczekiwanych 0,5%m/m. Poprzednia wartość: 0,9%.
- HU: Decyzją banku centralnego Węgier główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 9,5%.
- GE: Indeks instytutu Ifo w czerwcu: 85,9 pkt. wobec prognozowanych 85,2pkt.
- IT: Zamówienia w przemyśle spadły w kwietniu licząc miesiąc do miesiaca, po uwzględnieniu czynników sezonowych, o 3,7%, po spadku w marcu o 2,7%.
- PL: Komisja Europejska zwróci się do Polski, by do 2011 roku obniżyła deficyt sektora finansów publicznych poniżej przyjętego w Unii Europejskiej pułapu 3 procent PKB.
- PL: Inflacja bazowa w maju: 2,8% wobec oczekiwań na poziomie 2,6%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.