Dziś stopy procentowe poda FED i RPP
2009-06-24 10:57
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści niemal jednogłośnie "głosują" za obniżką stóp procentowych po dzisiejszym posiedzeniu. Nie wygląda na to, żeby rynek był podobnego zdania.
Przeczytaj także: Giełdy USA - duża niepewność inwestorów
Stopy WIBOR i rentowność obligacji ustabilizowały się w ostatnich tygodniach, co mogłoby sugerować, że rynek pieniężny i skarbowy nie spodziewa się bynajmniej obniżki stóp, albo - co gorsza - uważa takie działanie za nieistotne dla kosztów pieniądza. Jak jest naprawdę przekonamy się po dzisiejszej decyzji RPP. Dziś także na comiesięcznym posiedzeniu zbiera się rada Fed. Tutaj pole do ruchów stopami procentowymi jest nikłe, inwestorzy czekać będą na komunikat, być może zapowiedź dalszego ilościowego luzowania polityki monetarnej. Ponadto poznamy dziś dynamikę sprzedaży domów na rynku pierwotnym w USA oraz dynamikę zamówień na dobra trwałe.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja nie należała do specjalnie interesujących. Zaskoczeniem było być może bardzo słabe odreagowanie po poniedziałkowej przecenie. W zasadzie popyt przeważał wczoraj przez krótkie chwile, a całą sesję kontrolowali sprzedający. Inwestorzy, którzy mocno wierzyli, że poziom 1900 pkt dla WIG20 zatrzyma spadki są skonfundowani. Część może czekać na ruch powrotny by oddać akcje. Warto jednak pamiętać, że na rynku wzrosło zaangażowanie TFI i zapewne OFE i mogą one bronić rynku przed dalszymi spadkami przed końcem półrocza. Zresztą jeśli przyjrzeć się poszczególnym spółkom z WIG20, sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Spadały akcje BRE, które wcześniej broniły się przed przeceną, inwestorzy nadal wyrzucają papiery TVN i PKN Orlen. Akcje niektórych odbijały - jak np. BZ WBK czy GTC - po wcześniejszych spadkach. Wczoraj potaniały papiery 104. spółek, podrożały 207.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Azjatyckie indeksy, które wczoraj nie przewidziały masowego odwrotu inwestorów z Europy i USA, nadrabiały dystans tracąc we wtorek po ok. 3 proc. Wcześniej S&P500 spadł o 3,1 proc. głównie za sprawą spółek surowcowych i finansowych oraz, co istotne dla dużej części graczy korzystających z narzędzi analizy technicznej, indeks ten powrócił poniżej średnich z 50 i 200 sesji (co oznacza trend spadkowy), a licząc od początku roku znowu znajduje się na minusie. Do szacunków Banku Światowego nikt nie przykładał nigdy większej uwagi niż do dziesiątek analiz trafiających każdego kwartału na biurka inwestorów, lecz tak samo jak wcześniejszą tezę o tzw. "zielonych pędach" obowiązującą do piątku wypadało jakość uzasadniać, tak teraz trzeba znaleźć racjonalny argument za wyprzedażą aktywów.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami