Dziś stopy procentowe poda FED i RPP
2009-06-24 10:57
Przeczytaj także: Giełdy USA - duża niepewność inwestorów
OBSERWUJ AKCJE
TVN - w poniedziałek na wykresie kursu akcji TVN pojawiła się długa czarna świeca przełamująca linię trendu i ważne poziomy wsparcia, lecz czekając na potwierdzenie ruchu w postaci wysokich obrotów wstrzymaliśmy się wczoraj z analizą tych walorów. We wtorek spadek pogłębił się o kolejne 7 proc., co daje imponującą przecenę akcji: 18 proc. w dwa dni, ale co istotne aktywność inwestorów znacznie się zwiększyła. Na wykresie tygodniowym zadziałał opór w postaci średniej z 50 tygodni, a na dziennym średnia krocząca z 200 sesji. Spadek wartości akcji poniżej szybkich średnich, sygnał sprzedaży wskazany w ubiegłym tygodniu przez MACD, a na początku miesiąca przez RSI, przemawiają przeciwko posiadaczom papierów TVN. Spekulanci mogą próbować krótkoterminowej gry pod powrót ceny w okolicę 11 PLN, lecz inwestorzy o dłuższym horyzoncie czasowym nie powinni spieszyć się z zakupami.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Bogdanka - spółka zadebiutuje na GPW 25 czerwca (czwartek).
Agora - Piotr Niemczycki ponownie wybrany został prezesem spółki.
COGNOR - na 16 lipca spółka zwołała NWZA, by akcjonariusze zagłosowali w sprawie fuzji ze Złomrex Steel Services.
Marvipol - zawarł umowę z Unibep, w której zlecił wykonanie inwestycji mieszkaniowo-budowlanej w Warszawie. Wartość kontraktu to 8,9 mln PLN, a czas realizacji mija 30 września 2010 r. Inwestycja ta (Villa Cavaletti) finansowana jest w całości ze środków dewelopera.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Uspokojenie nastrojów w USA czy symboliczne nastroje w Azji to zbyt mało, by wykrzesać z inwestorów energię (zwłaszcza przy obecnej zniechęcającej do działania aurze). Jednak taki układ nie daje też podstaw do oczekiwania spadków na GPW, więc można powiedzieć, że przed nami w miarę bezpieczna sesja. Być może będzie ona podstawą do późniejszego wybicia, choć trzeba też dodać, że skutkiem ubocznym takiego uspokojenia jest schłodzenie krótkoterminowych wskaźników wyprzedania rynku. Innymi słowy, inwestorzy przyzwyczajają się do nowych cen i mogą uznać niebawem, że akcje wcale nie są tak tanie, jak wydawało się choćby wczoraj. Na dziś jednak nie to powinno być problemem. Dziś spodziewamy się niewielkiego odbicia, a klucz do przyszłości jak zwykle leży w skali realizowanych transakcji.
WALUTY
Przed wczorajszą emisją amerykańskich obligacji za ok. 40 mld USD przedstawiciele władz oświadczyli, że po ośmiu miesiącach roku fiskalnego Stany Zjednoczone zrealizowały zakładany plan w ok. 80 proc. pożyczając na rynku długu w tym czasie 1,3 biliona dolarów. Na rynku walutowym dolar od początku czerwca odzyskiwał zaufanie inwestorów, ale wczorajsza wypowiedź Webera z ECB praktycznie wykluczyła możliwość dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro, zachęcając tym samym popyt. Dzisiaj decyzję o koszcie pieniądza po dwudniowym posiedzeniu podejmie amerykański bank centralny oraz RPP. W pierwszym przypadku jeszcze długo nie spodziewamy się podwyżek, natomiast w drugim nie powinna zaskakiwać obniżka o 25 pkt. Złoty tuż po godz. 8 rano w środę zyskiwał względem dolara prawie 2 proc. (3,223 PLN), a kurs euro i franka spadł o ok. 0,4 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami