Amerykańska waluta - duży spadek kursu
2009-06-24 11:33
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Pomimo silnych wzrostów na parze EURUSD, notowania euro złotego zachowywały się bardzo stabilnie pozostając w wąskim 3-groszowym zakresie ruchów. W dalszym ciągu oporem pozostaje strefa 4,56-4,5780, natomiast aktualne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Nie należy również liczyć na to, że decyzji RPP wydarzy się zbyt wiele. Nawet informacje o wzroście deficytu budżetowego do poziomu 27mld złotych w 2009r. nie przyczyniły się do wzrostu zmienności. Utrzymujący się wąski zakres wahań może świadczyć o silnych ruchach na PLN w najbliższym czasie. Sytuacja techniczna będzie bardziej czytelna bo wyjściu notowań EURPLN z szerszego zakresu wahań.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Wczorajszy dzień był dość przełomowy jeśli chodzi o notowania EURUSD. Kurs wyłamał się z góra z formacji klina spadkowego, co było bodźcem do silnych wzrostów. Kurs pokonał opór w postaci 61,8% zniesienia fib całości spadków z okolic 1,4340, a kolejny opór w wyznaczony przez maksimum z 11 czerwca na 2009r na poziomie 1,4177. W dniu dzisiejszym może nastąpić odreagowanie wczorajszych silnych wzrostów. Wsparcie przebiega w rejonie 1,4008. W oczekiwaniu na komunikat FOMC możemy oczekiwać większą zmienność na tej parze. Dane na temat zmówień na dobra trwałego użytku w USA w dni dzisiejszym będą miały mniejsze znaczenie.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
W dalszym ciągu podtrzymujemy opinię, że najbezpieczniejszą strategią na GBPUSD pozostaje handel w zakresie 1,62-1,6580/1,6600. W ostatnim czasie kupno w okolicach wsparcia i sprzedaż w okolicach oporu z bliskim stopem okazywała się prostą i skuteczną metodą działania. Notowania utrzymują się powyżej 20-okresowej średniej na wykresie dziennym. Przy braku danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii notowania GBPUSD powinny pozostawać pod wpływem sytuacji świtowych na rynkach akcji.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Notowania USDJPY wybroniły wsparcie w rejonie 95,00 wynikające z 78,6% zniesienia fib całości wzrostów z okolic 93,80. Ustabilizowanie się sytuacji na rynkach akcji i silny popyt na waluty wyżej oprocentowane sprzyjał osłabieniu się jena. Silna korelacja notowań jena z sentymentem na giełdach utrzymuje się. Najbliższym oporem pozostaje rejon 96,00-96,20. Zarówno na AUDJPY i EURJPY zostały wybronione istotne geometryczne wsparcia.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.