Deflacja w Japonii i wydatki Amerykanów
2009-06-26 11:51
Przeczytaj także: USA: dane makro nie pomogły
OBSERWUJ AKCJE
KGHM - w poniedziałek akcje KGHM potaniały o blisko 9 proc., ale zaledwie trzech sesji potrzebowali inwestorzy by zmniejszyć straty do 2,7 proc. Po czwartkowej sesji papiery wyceniano na 81 PLN, czyli kurs powrócił powyżej szybkiej średniej kroczącej z 20 dni i znajduje się na wysokości jak w lipcu oraz styczniu 2008 r., gdy rynek dopiero zaczął zdawać sobie sprawę, że cały świat może czekać recesja. Po ukształtowaniu się w tym tygodniu lokalnego dołka na wysokości 72 PLN posiadacze akcji otrzymali wskazówkę, gdzie powinni ustawić obronne zlecenia, które w razie silniejszych spadków pozwolą zrealizować dużą część z zysków wypracowanych przez ostatnie pół roku. Systematycznie zmniejszające się obroty mogą świadczyć o przyjęciu przez największych graczy wyczekującej postawy. Zarówno wskaźnik RSI, jak i MACD mają obecnie niedźwiedzią wymowę.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
PetrolInvest - sprzedał trzem osobom fizycznym (Rosjanom) udziały w spółkach prowadzących działalność na terenie Rosji. Łączna wartość transakcji to 2 340 dolarów. PI zachował prawo do wynagrodzenia 2 USD za każdą wydobytą tonę węglowodorów kategorii C2 i C1. Zobowiązał się do umorzenia wierzytelności wobec sprzedanych spółek.
Pronox - bank DnB Nord wypowiedział spółce umowę kredytową w związku ze zgłoszeniem przez nią wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością układu. Wypowiedzenie stawia kredyt w stan wymagalności. Jego wysokość to 21,5 mln PLN. Kredyty zaciągnięto w marcu 2009.
Rafamet - dwaj akcjonariusze posiadający ponad 20 proc. akcji - Krzysztof Jędrzejewski i Michał Tatarek - złożyli wniosek o zwołanie NWZA spółki i wyboru rady nadzorczej w drodze głosowania grupami.
Wczorajsze WZA spółki postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy 432 tys. PLN (10 groszy na akcję), oraz zmieniło jednego z członów rady nadzorczej.
Impexmetal - zarząd postanowił zarekomendować przeznaczenie 31,4 mln PLN na wypłatę dywidendy (15 groszy na akcję) oraz 84 mln PLN na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem wypłaty dywidendy w późniejszym okresie. Decyzja w tej sprawie zapadnie na WZA 14 lipca.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Po bardzo dobrej sesji w USA i kolejnych wzrostach w Azji, także w Europie nastroje powinny być dobre. Od dłuższego czasu nie słychać o głośnych i wpływowych bankructwach, dane makroekonomiczne mają tendencję do poprawy i to może wystarczyć, aby do końca półrocza rynki zachowały względny spokój.
Nie da się wykluczyć, że WIG20 ponownie znajdzie się w okolicach 1880 pkt (wczorajszego otwarcia). Ale nawet przełamanie tego poziomu będzie tylko małoznaczącym sukcesem. Ważniejsza wydaje się bariera 1900 pkt, a na tym poziomie można spodziewać się sporej podaży. Więc wydaje się, że przekroczenie takiego poziomu na dzisiejszej sesji jest ponad siły kupujących, a to oznaczałoby, że wynik dzisiejszych notowań nie będzie miał znaczenia w krótkim choćby terminie.
WALUTY
Po ponad trzytygodniowym kontrataku wobec euro dolar ponownie zaczyna oddawać pole europejskiej walucie - w piątek rano kurs tej pary znalazł się powyżej 1,40 USD. Wpływ na osłabienie zielonego miał wczorajszy komunikat Fed o modyfikacji części programów pomocowych dla sektora finansowego oraz zawarciu porozumienia z trzynastoma bankami centralnymi. Fed udostępni dolarowe linie swapowe, które mają pomóc utrzymać płynność na rynku bankowym m.in. Bankowi Anglii, Szwajcarii, Australii, Brazylii, bankom skandynawskim czy EBC. Kurs złotego zareagował pozytywnie: dolar potaniał o ponad 1,5 proc. do 3,19 PLN, nieco wolniej spadał kurs euro i franka.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami