Rynki akcji czekają na impuls
2009-06-26 12:12
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Wymieniane przez serwisy powody wzrostów to spadek rentowności obligacji po udanej aukcji 7-latek, wzrost cen ropy, skuteczne przeciwstawienie się krytyce przez Bena Bernanke na wczorajszym przesłuchaniu na Kapitolu, lepsze wyniki Bed Bath & Beyond. Dla inwestorów istotne będzie czy wczorajsze odbicie, niezależnie z jakich powodów nastąpiło, będzie dzisiaj kontynuowane. Od dłuższego czasu wszelkie próby wzrostów napotykają na zdecydowany opór i prawdopodobnie tak będzie i tym razem.Dzisiejsze dane o przychodach i wydatkach Amerykanów mogą okazać się istotne dla rynku. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że zmieniają się zachowania konsumentów. Przede wszystkim gwałtownie rośnie stopa oszczędności i spada skłonność do konsumpcji. Są to procesy, które będą miały długoterminowy wpływ na gospodarkę amerykańską i w naturalny sposób przywrócą równowagę ekonomiczną. Niestety będzie się to wiązało się z niższym poziomem importu towarów, co będzie miało ujemny wpływ na kraje mocno uzależnione od eksportu.
Dolar lekko osłabiał się do euro w reakcji na wzrosty na giełdach. Ostatni przedział wahań powinnien utrzymać się w dniu dzisiejszym. Podobną sytuację obserwujemy na większości par walutowych. Rynek czeka na impuls. Silniejszą reakcję może wywołać publikacja indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan, ale wybicie z zakresów jest mało prawdopodobne. Przez weekend nie będzie istotnych wydarzeń (zapowiedzianych) mogących wpłynąć na notowania, więc w ostatnim czasie spadały zmienności implikowane opcji.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Sprzedaż detaliczna m/m: -2.1%; r/r: 1.1%.
- PL: Czekaj z RPP: 'W całym 2009 roku tempo wzrostu PKB powinno być powyżej zera. Przestrzeń do redukcji stóp procentowych się ogranicza. Jeżeli będą cięcia stóp procentowych, to nieznaczne'.
- PL: Wasilewska z RPP: 'Pole do dalszych redukcji stóp procentowych jest minimalne. Osobiście nie widzę potrzeby cięć w najbliższym czasie'.
- US: Ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych: 627k, prognoza: 600k.
- US: Konsumpcja osobista w I kw.: 1.4%, prognoza 1.5%.
- US: Dynamika PKB za I kw.: -5.5%, prognoza: -5.7%
- CZK: Centralny Bank Czech pozostawił główną stopę procentową na poziomie 1.50%, spodziewano się cięcia o 25 pb.
- E-Z: Zamówienia w przemyśle m/m: -1.0%, prognoza: -0.3%; r/r: -35.5%, prognoza: -32.5%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.