Rynki finansowe stabilniej przed końcem kwartału
2009-06-29 11:57
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Dzisiejszy dzień zapowiada się dość spokojnie na walutach. Stabilna sytuacja na rynkach globalnych oraz brak silniejszych impulsów na głównych parach walutowych będzie sprzyjał utrzymaniu się konsolidacji na EURPLN. Zbliżający się koniec 2 kwartału może mieć negatywny wpływ na złotego, ale odzdziaływanie opcji walutowych na rynek jest coraz mniejsze. Najbliższym wsparciem na EURPLN pozostaje 4,48 i dalej strefa 4,44-4,45. Strefą oporu jest w dalszym ciągu 4,56-4,57. W środę publikowany będzie indeks PMI dla przemysłu.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Trend boczny na eurodolarze utrzymuje się. Wskazuje na to między innymi skala zniesień impulsów wzrostowych (wcześniejszy trend był wzrostowy). Ponadto od połowy czerwca systematycznie spada obserwowana zmienność. W dniu dzisiejszym handel powinien przebiegać w obrębie ostatnich zakresów - przedział wahań nie powinien przekroczyć 100 pipsów do końca handlu europejskiego.
Technicznym sygnałem kupna będzie przebicie strefy oporu 1,4116-1,4137. Sygnałem sprzedaży będzie przebicie strefy wsparcia 1,3840-1,3890. Potwierdzeniem sygnałów będzie silny wzrost zmienności. Najbliższym impulsem dla rynku będą jutrzejsze dane Conference Board mierzące nastroje wśród amerykańskich konsumentów.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Książkowa niemal konsolidacja na funtdolarze utrzymuje się. Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał stabilizacji notowań. Krótkoterminowym wsparciem będzie poranne minimum przy 1,6427, a oporem 1,6545. Silniejszym wsparciem będzie minimum z piątku przy 1,6371. Większego impulsu można spodziewać się w środy, kiedy to publikowane będą dane PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii (oraz analogiczne dane z Eurolandu i USA). Na GBPUSD podobnie jak na EURUSD systematycznie od kilkunastu dni spada obserwowana zmienność. Ewentualne wybicie z konsolidacji powinno być potwierdzone wzrostem zmienności.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dzisiejsze dane z Japonii okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna spadła w maju o 2,8% r/r, a produkcja przemysłowa wzrosła o 5,9% m/m (spadek 29,5% r/r). Nikkei nieznacznie zniżkował na zamknięciu, a na głównych parach jenowych utrzymywał się w sesji japońskiej dość wąski zakres. Dolarjen pozostaje w formacji trójkąta zniżkującego, a wsparciem technicznym są okolice 95 jenów za dolara. Krótkoterminowym impulsem dla rynku mogą być publikowane w nocy dane (indeks PMI dla przemysłu, stopa bezrobocia oraz wydatki gospodarstw domowych), ale jen pozostanie silnie skorelowany z trendem na rynkach globalnych.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.