Dziś inflacja w Szwajcarii
2009-07-03 11:08
Przeczytaj także: USA: stopa bezrobocia wzrosła do 9,5%
OBSERWUJ AKCJE
PGNiG - po czwartkowych notowaniach inwestorzy wycenili akcje spółki dokładnie na 4,00 PLN. Byki nie mogą jeszcze mówić o porażce, chociaż zarówno MACD jak i RSI dały niedawno sygnał sprzedaży. Decydujące starcie powinno rozegrać się między 3,92 - 4,00 PLN, gdzie leży linia wsparcia poprowadzona przez lokalne wierzchołki z sierpnia 2008 r. i stycznia 2009 r. Również w tej okolicy wypada pierwszy poziom Fibonacciego - zniesienie 38,2 proc. fali wzrostowej, która podniosła wartość akcji w ciągu kilku tygodni z 3,00 PLN do 5,00 PLN. Inwestorzy o krótkim horyzoncie inwestycyjnym powinni rozpocząć realizowanie zysków w momencie przebicia przez kurs średniej z 20 sesji, a definitywnym sygnałem do wycofania się z rynku powinien być spadek poniżej średniej kroczącej z 50 sesji.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
NG2 - przychody grupy wyniosły w czerwcu 71,4 mln PLN i były o 19,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco przychody wzrosły o 27 proc., w tym sprzedaż detaliczna o 35,5 proc.
Monnari Trade - Rafał Rachalewski został nowym wiceprezesem spółki ds. restrukturyzacji. Ma to związek z due diligence prowadzonym w Monnari przez CRG Capital, w której Rafał Rachalewski jest dyrektorem inwestycyjnym. Decyzja personalna nie przesądza jeszcze zaangażowania CRG Capital kapitałowego w Monnari.
Makrum - przez ostatnie 12 miesięcy zamówienia z grupy Rolls-Royce osiągnęły wartość 4,82 mln euro.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Naturalnie trudno o zachowanie optymizmu po przebiegu wczorajszych notowań. W USA nie zobaczyliśmy nawet próby odbicia po spadku po publikacji danych z rynku pracy. Całkiem, jakby ten raport przygniótł rynek. Lepiej było w Japonii, gdzie po niskim otwarciu Nikkei jednak odrabiał straty.
Jak więc będzie u nas? Pamiętajmy, że w końcówce sesji ceny ostro u nas spadały, a więc w dużej części indeksy na GPW uwzględniły negatywną reakcję inwestorów amerykańskich na dane z rynku pracy. Po drugie rynki nowojorskie dziś nie pracują, a więc nie ma źródła największego ryzyka dla pozostałych inwestorów. W tej sytuacji piątkowa sesja może mieć przebieg całkowicie neutralny, pozbawiony kierunku i obrotów.
WALUTY
W Stanach Zjednoczonych giełdy nie działają z powodu Dnia Niepodległości i na pozostałych rynkach również spodziewamy się niskiej aktywności inwestorów. W tym tygodniu z sesji na sesję zmieniał kierunek, w którym się poruszał względem euro. Z danych makroekonomicznych na piątek wyznaczono tylko publikację sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz indeksy nastrojów w sektorze usług. Przed spotkaniem grupy G8 Chińczycy nieco złagodzili stanowisko wobec amerykańskiej waluty, lecz wydaje się, że temat nowej wspólnej waluty będzie powracać w ciągu kolejnych tygodni. Złoty rozpoczął ostatnią w tym tygodniu sesję od osłabienia się względem dolara (3,11 PLN). Franka oraz euro wyceniono na poziomie z poprzedniego dnia - 2,87 PLN oraz 4,36 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami