We wtorek pierwsze raporty kwartalne spółek
2009-07-03 12:25
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Publikacja gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy zadziałała jak katalizator przyśpieszając ruch spadkowy. Końcówka sesji nie przyniosła większego odbicia, co jest dość negatywnym sygnałem. Ponadto nad rynkiem "zawisła" groźba realizacji formacji odwrócenia trendu w postaci głowy z ramionami. Wybicie z formacji otworzyłoby potencjał do spadku w kierunku zniesienia 38,2% całej fali wzrostowej (845 na S&P500). Dzisiaj od rana handel w sesji europejskiej przebiega spokojnie, mimo publikacji danych PMI dla usług oraz sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Do końca dnia notowania powinny przebiegać w podobny sposób.Na walutach utrzymują się średnioterminowe zakresy. Korelacja ropy i eurodolara z giełdami pozostaje dość silna. W przypadku pogłębienia korekty na giełdach ropa powinna przetestować lukę przy 65 USD za baryłkę. Eurodolar może natomiast zejść w okolice wsparcia przy 50% zniesieniu fibonacciego (1,3610).
W poniedziałek jedynyną istotną publikacją będzie indeks ISM dla usług z USA. Od wtorku zaczyna się w USA sezon wyników kwartalnych. Kluczowe będzie to jak rynek będzie reagował na publikacje wyników, które mogą okazać się dość słabe. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę były w ostatnich miesiącach dość dobre, ale realna sytuacja gospodarcza nie poprawiła się znacząco. Gorsze wyniki spółek mogą zadziałać jak zimny prysznic i sprowokować kolejną wyprzedaż akcji.
Najważniejsze wiadomości
- US: Bezrobocie tygodniowe: 614 tys. wobec oczekiwanych 615 tys.
- US: Stopa bezrobocia: 9,5% wobec oczekiwanych 9,6%. Poprzednia wartość: 9,4%
- US: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu: -467tys. wobec oczekiwanych -375tys. Poprzednia wartość: -345tys.
- Switz: Członek rady SNB zapowiedział, że szwajcarski bank centralny będzie kontynuował interwencje na rynku finansowym, aby zapobiec umocnieniu franka szwajcarskiego.
- Litwa: Litwa rozważa szeroki zakres cięć budżetowych, w tym możliwą obniżkę emerytur podobną do tej, na jaką już zdecydowała się Łotwa, tak aby, móc przyjąć euro w 2021 roku.
- E-Z: Stopa bezrobocia w maju: 9,5% wobec oczekiwanych 9,4%.
- E-Z: Inflacja PPI: -0,2% wobec oczekiwań na poziomie 0,1%.
- US: Zamówienia w przemyśle: 1,2% wobec oczekiwanych 0,9%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.