eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRodzina na swoim: popyt wciąż rośnie

Rodzina na swoim: popyt wciąż rośnie

2009-07-06 01:11

Przedstawione 1 lipca przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacje nie pozostawiają żadnych złudzeń co do tego, że popyt polskich rodzin na kredyty hipoteczne z rządową dopłatą z miesiąca na miesiąc jest coraz większy. W czerwcu 2009 r. udzielono ich rekordowo dużo - aż 3.107 na łączną kwotę ponad 555 milionów złotych.

Przeczytaj także: Rodzina na Swoim: banki ukrywają warunki

W całym pierwszym półroczu było to 12.444 kredytów na łączną kwotę ponad 2,128 miliarda złotych. Z kolei patrząc od początku funkcjonowania programu, tj. od 24 stycznia 2007 r., mamy już do czynienia z liczbą ponad 23 tys. kredytów i ich ponad 3,4 miliardową ich kwotą.

Tak silnemu popytowi trudno się jednak dziwić, gdyż dla bardzo wielu osób skorzystanie z programu „Rodzina na swoim”, jest jedyną szansą na zakup własnego M lub domu. I nie chodzi tu wcale o to, że zainteresowani zaciągnięciem takiego kredytu mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie przez banki przy określaniu zdolności kredytowej, gdyż w zdecydowanej większości przypadków nie jest to prawdą. Rzecz w tym, że jeśli już im się uda taki kredyt uzyskać, to przez pierwszych 8 lat finansowanie takiego zobowiązania będzie dla nich znacznie mniej kosztowne.

Nie ma obaw – pieniędzy wystarczy

Na ten rok rząd założył, że na program „Rodzina na swoim” przeznaczy 80 milionów złotych, a wartość kredytów sięgnie poziomu 2,34 miliarda złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego do końca maja wypłacił z tej puli już 24,2 miliona złotych, jednak uspokaja, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich chętnych. Po pierwsze Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało już, że zwiększy tę kwotę o kolejne 20-25 milionów złotych, a nawet jeśli tak by się nie stało, to BGK po wyczerpaniu środków w Funduszu Dopłat, zobligowany jest zapisami w ustawie do udzielania dopłat do oprocentowanych kredytów ze środków własnych.

Dla kogo i na co?

Po pierwsze, w obecnej chwili program adresowany jest tylko i wyłącznie do małżeństw oraz osób wychowujących samotnie przynajmniej jedno dziecko: albo małoletnie, albo (bez względu na jego wiek) takie, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, albo też do ukończenia przez nie 25. roku życia, pod warunkiem, że uczy się w szkole. Ustawa dopuszcza też, aby uprawnieni do korzystania z programu, a nie posiadający zdolności kredytowej, mogli również zawierać umowy o kredyt preferencyjny wraz z innymi osobami. Oczywiście nie wszystkimi, ale tylko spokrewnionymi lub spowinowaconymi (zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie). Co prawda, ostatnio słyszy się i często mówi o potrzebie i konkretnych już planach rozszerzenia programu na osoby samotne lub żyjące w związkach partnerskich, ale na razie jest jak jest.

Kolejny warunek otrzymania dopłaty jest następujący. Osoba ubiegająca się o kredyt w dniu zawarcia umowy nie może posiadać prawa własności do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (prawo własności lub współwłasności, prawo spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie) lub być najemcą lokalu mieszkalnego. Oczywiście z części tych przypadków jest wyjście umożliwiające otrzymanie takiego kredytu. W dniu podpisania umowy kredytowej należy po prostu zobowiązać się, w przypadku najmu, do rozwiązania umowy jego dotyczącej i opróżnienia mieszkania, a w przypadku członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje spółdzielcze prawo lokatorskie, do wypowiedzenia lub do zrzeczenia się tego prawa w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania prawa własności lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego bądź pozwolenia na użytkowanie wybudowanego domu jednorodzinnego. A w przypadku posiadanej własności, niestety należy dany budynek lub lokal sprzedać albo jeszcze lepiej darować, najlepiej osobie najbliżej, bo wtedy nie trzeba odprowadzać podatku. A potem? A potem w drugą stronę.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: