eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKalifornia - olbrzymi deficyt budżetowy

Kalifornia - olbrzymi deficyt budżetowy

2009-07-07 10:42

Kalifornia - olbrzymi deficyt budżetowy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Agencja Fitch obniżyła w poniedziałek ocenę zdolności kredytowej stanu Kalifornia - to za sprawą olbrzymiego deficytu budżetowego mającego w ciągu najbliższego rok przekroczyć 26 mld USD.

Przeczytaj także: Ceny akcji w dół

Fitch obniżył Kalifornii ocenę z A- do BBB. Chociaż z problemami budżetowymi borykają się niemal wszystkie pozostałe stany, to właśnie stan gubernatora Arnolda Schwarzenegera znalazł się w centrum bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości i obecnie płaci za to wysoką cenę. Kwestią czasu jest rewizja w dół ratingów przez dwie pozostałe agencje - Moody's oraz Standard & Poor's. Kilka dni temu Kalifornia, zaczęła wystawiać wierzycielom nieformalne obietnice spłaty zobowiązań (w formie tzw. IOU), ale na wysokie wpływy z podatków stan ten nie może raczej liczyć. Bezrobocie przekracza tam 11,5 proc., ceny nieruchomości spadają w tempie porównywalnym z Florydą, a odsetek niespłacanych kart kredytowych i kredytów hipotecznych należy do najwyższych w USA.

SYTUACJA NA GPW


Wczorajsza sesja to doskonały przykład na to, jak senny może być rynek akcji w okresie wakacyjnym. Spółki zajęte są przygotowywaniem raportów kwartalnych i podsumowywaniem półrocza, zarządzający funduszami gruntownej przebudowy składu portfolio dokonywali najprawdopodobniej kilka tygodni temu, a w sezonie urlopowym trudno znaleźć drugą stronę chętną do zawarcia większych transakcji. Tak więc na rynku zostają inwestorzy indywidualni, którzy najczęściej sugerują się analizą techniczną oraz zachowaniem rynków zagranicznych. W poniedziałek na GPW potaniały akcje 222 spośród ok. 350 spółek notowanych na krajowym rynku. Obroty podliczono zaledwie na 624 mln PLN, z czego 167 mln PLN przypadło na papiery jednej spółki - KGHM.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Płaskie zakończenie sesji w Azji, a wcześniej także w USA to przykład, że złe wiadomości nie robią już na inwestorach podobnie silnego wrażenia jak jeszcze pół roku temu. Stabilizują się ceny surowców, które były wczoraj w centrum zainteresowania, głównie za sprawą wyprzedaży ropy naftowej. Indeks Sentix obrazujący stopień optymizmu europejskich inwestorów spadł w poniedziałek do -31 pkt., podczas gdy analitycy szacowali jego wzrost do 23 pkt., ale nie jest to wskaźnik, do którego należałoby przykładać szczególną wagę. Dla rzeczywistej kondycji gospodarek świata równie symboliczne znaczenie mogą mieć postanowienia jutrzejszego szczytu grupy G8, która zbiera się we Włoszech i będzie dyskutować m.in. o nowych regulacjach systemu finansowego w USA i Europie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: