eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta - tydzień bez wyraźnego kierunku

Polska waluta - tydzień bez wyraźnego kierunku

2009-07-10 18:34

Notowania złotego w ostatnich dniach przebiegały pod dyktando sytuacji na zagranicznych rynkach finansowych ze względu na brak publikacji istotnych danych z polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Polska waluta - tydzień umocnienia

Rynek krajowy


Na początku tygodnia rodzima waluta osłabiała się względem dolara oraz euro. Negatywne dane z amerykańskiego rynku pracy znacząco ograniczyły apetyt inwestorów na ryzyko, co doprowadziło do spadków na giełdach oraz wycofywania kapitału z rynków wschodzących.

Środek tygodnia również przebiegał pod znakiem osłabiania się krajowej waluty, która straciła względem dolara oraz euro około 10 groszy. Na wartości traciły również inne waluty naszego regionu m.in. korona czeska oraz forint. Ucieczka inwestorów w stronę bezpiecznych walut była pochodną ciągłego wpływu negatywnych danych Departamentu Pracy USA studzących nadzieje na szybkie wyjście z kryzysu. Niepokój był dodatkowo potęgowany przez oczekiwania na publikacje wyników kwartalnych spółek, które rozpoczynał amerykański producent aluminium Alcoa. Spółka ta wykazała stratę w drugim kwartale jednak okazała się ona mniejsza od oczekiwań co wpłynęło na poprawę nastrojów wśród inwestorów. Zaowocowało to wzrostami na giełdach oraz zwiększeniem apetytu na bardziej ryzykowne inwestycje. Wskutek tych globalnych wydarzeń złoty uległ umocnieniu, a kurs USD/PLN oraz EUR/PLN ustanowił tygodniowe minima na poziomie odpowiednio: 3,0950 i 4,3400. Na wartości zyskiwały również inne waluty naszego regionu, jednak spośród nich aprecjacja złotego była najsilniejsza. W tym czasie poznaliśmy pogląd ministra finansów J. Rostowskiego dotyczący perspektyw rynku złotego. Według ministra notowania rodzimej waluty w drugiej połowie roku mogą być wystarczająco stabilne, by Polska mogła myśleć o wejściu do systemu ERM-2. Ministerstwo ucięło również spekulacje dotyczące kolejnej wymiany środków unijnych na rynku walutowym, podkreślając, że nie chce być aktywnym uczestnikiem rynku, a środki w innej walucie z założenia powinny być wymieniane w banku centralnym.

W końcówce obecnego tygodnia notowania złotego pozostawały umiarkowanie stabilne. Na zakończeniu piątkowej sesji w Europie kurs USD/PLN oraz EUR/PLN kształtował się na poziomie odpowiednio: 3,1350 i 4,3650. W przyszłym tygodniu poznamy dane na temat inflacji oraz poziomu płac w polskiej gospodarce, jednak kurs złotego w dalszym ciągu będzie przede wszystkim determinowany przez globalne nastroje, na które wpływ bez wątpienia będą miały dalsze publikacje wyników kwartalnych spółek.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: