Rynki finansowe 6.07-10.07.09
2009-07-10 18:43
Na krajowym rynku walutowym nie obserwowaliśmy w minionym tygodniu silnych wahań. Złoty tradycyjne w pierwszych dniach miesiąca, gdy regulowane są zobowiązania z tytułu kredytów hipotecznych przestał się umacniać względem franka i euro.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 29.06-04.07.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Na taki obrót spraw niewątpliwie wpływ miała nowelizacja budżetu na bieżący rok, choć na tle innych państw takie posunięcie polskiego rządu nie jest niczym wyjątkowym. Dziura w budżecie ma wynieść nie 18 mld PLN, lecz 28 mld PLN. Premier spotkał się z prezydentem w celu przeanalizowania możliwych sposobów łatania dziury (rząd liczy m.in. na wyższe wpływy z prywatyzacji), które pozwoliłyby uniknąć podwyżki podatków w przyszłym roku.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Na międzynarodowym rynku walutowym pod koniec tygodnia japoński jen zyskiwał mocno na wartości, zwłaszcza w stosunku do tzw. walut surowcowych (dolar australijski czy południowoafrykański rand). Para euro-dolar porusza się w niewielkim zakresie poziomu 1,39-1,40 USD. Wiele mówi się o zagrożonej pozycji dolara jako głównej waluty świata, co jest zasługą państw z grupy BRIC coraz głośniej kwestionujących dotychczasowy status quo, ale póki co nie należy spodziewać się dramatycznego załamania zaufania do Stanów Zjednoczonych. Popyt na obligacje USA w minionym tygodniu ponad trzykrotnie przekraczał dostępną ofertę.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce