Lokaty roczne lepsze od 3-miesięcznych
2009-07-15 10:00
![Lokaty roczne lepsze od 3-miesięcznych Lokaty roczne lepsze od 3-miesięcznych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/lokaty-bankowe/Lokaty-roczne-lepsze-od-3-miesiecznych-34200-200x133crop.jpg)
Średnie oprocentowanie lokat tradycyjnych i kont oszczędnościowych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze lokaty XII 2014 - oferty dla nie-nowych klientów
Średnie oprocentowanie lokat rocznych wynosi obecnie 4,73% - wskazują dane Expandera. W lipcu ubiegłego roku było to 4,96%. Tymczasem stopa referencyjna NBP spadła z 6% przed rokiem do 3,5%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lokat krótkoterminowych. Średnie oprocentowanie lokat trzymiesięcznych w ciągu minionych 12 miesięcy prawie się nie zmieniło: obecnie wynosi 4,32%, a przed rokiem było na poziomie 4,3%.Stawki spadły o połowę
Nie oznacza to jednak, że oprocentowanie w ogóle nie spadło. Pod koniec ub.r. i na początku tego roku było bowiem znacznie wyższe niż obecnie. Przykładowo, w listopadzie ub.r. średnie oprocentowanie najlepszych depozytów 3-miesięcznych wynosiło 8,81%. W styczniu tego roku średnie oprocentowanie w tej grupie wynosiło już 6,55%, a maksymalne – 9%. W przypadku lokat rocznych było to odpowiednio 5,96% i 8,2%. Największy spadek oprocentowania miał miejsce w lutym br. Od kwietnia sytuacja ustabilizowała się.
fot. mat. prasowe
Średnie oprocentowanie lokat tradycyjnych i kont oszczędnościowych
Średnie oprocentowanie lokat tradycyjnych i kont oszczędnościowych
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie standardowych lokat terminowych na dzień 6.07.2009 r.
Oprocentowanie standardowych lokat terminowych na dzień 6.07.2009 r.
Wyższe oprocentowanie przy dłuższym okresie
Warto jednocześnie zwrócić uwagę na inne ważne zjawisko: obecnie lokaty roczne stały się bardziej atrakcyjne niż 3-miesięczne, chociaż do niedawna było odwrotnie. W styczniu różnica w przeciętnym oprocentowaniu rocznych i 3-miesięcznych wynosiła 0,6 pkt. proc. na korzyść tych pierwszych. Obecnie tracą one do rocznych 0,41 pkt. proc.
Zmianę realizacji między procentowaniem na krótsze i dłuższe terminy można traktować jako sygnał stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym oraz słabnięcia wojny depozytowej w wymiarze stawek odsetkowych. Może to wskazywać na to, że banki zaczynają stopniowo odchodzić od pozyskiwania środków za wszelka cenę.
![Ponad 15% straty na rocznej lokacie bankowej [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Ponad 15% straty na rocznej lokacie bankowej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zysk-z-lokaty/Ponad-15-straty-na-rocznej-lokacie-bankowej-248805-150x100crop.jpg)
oprac. : K. Siwek, J. Sadowski / expander