eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy leasing traci popularność?

Czy leasing traci popularność?

2009-07-17 14:05

Przeczytaj także: Przedsiębiorcy wybierają leasing


Gorzej, czyli lepiej

Leszek Pomorski uważa, że obecne gorsze warunki rynkowe stawiają tylko w lepszej sytuacji klienta. Nie ukrywam, że w razie ewentualnej potrzeby, gotowi jesteśmy rozmawiać o renegocjacjach umów i przedłużaniu kontraktów - podkreśla. Jedynie wobec nowych klientów ostrożniej podchodzimy do oceny ryzyka. Ograniczenie akcji kredytowej banków oraz własne kłopoty finansowe firm powodują, że coraz częściej interesują się one możliwościami finansowania transakcji o wyższej wartości niż jeszcze w ubiegłym roku - ocenia Mariusz Kurzac, prezes zarządu ING Lease.

Leasing nieruchomości czy droższych maszyn jest często jedynym sposobem dla firmy na przetrwanie kryzysu - stwierdza. Firmy leasingowe świadomie zaostrzają politykę zawierania umów w obawie przed możliwymi upadłościami czy złymi długami potencjalnych klientów. Efektem jest zmniejszona liczba akceptacji wniosków leasingowych. Wychodzi więc na to, że sami leasingodawcy przyczyniają się do spadku wartości leasingu.

Największe znaczenie dla spółek leasingowych oraz leasingobiorców ma obecnie przede wszystkim ograniczony poziom dostępności finansowania, a także wysoki koszt pieniądza na rynku międzybankowym, co przekłada się bezpośrednio na koszt oferty finansowania inwestycji - ocenia Tomasz Wilk. Dlatego firmy różnią się w kalkulacjach warunków, o czym warto wiedzieć przy podejmowaniu negocjacji. Leszek Pomorski uspokaja jednak, że klienci nie powinni się zanadto obawiać o wzrosty cen ofert leasingowych, szczególnie w przypadku samochodów.

Ewentualne takie wzrosty, które są efektem droższego pozyskania pieniądza oraz badania standingu firm i związanego z tym ryzyka, są kompensowane przez niższe stopy procentowe - wyjaśnia. Ponadto ożywienie na rynku samochodów używanych i słaba złotówka powodują znaczne zmniejszenie się prywatnego importu, co wpływa na większe wartości rezydualne (odkupienia samochodu) i zmniejszenie wysokości raty finansowej.

Nie sposób nie zauważyć, że gorsza sytuacja na rynku międzybankowym wpływa na polaryzację firm leasingowych. W efekcie część z nich wysyła oferty i rozmawia z potencjalnymi klientami, ale ich nie finalizuje, zasłaniając się... złą analizą finansową klienta. Takie postępowanie może wynikać właśnie z braku środków finansowych na prowadzenie operacji lub ze złego portfela umów. Za dużo w nim np. klientów drobnych, czyli umów zawartych na leasing pojedynczych pojazdów lub maszyn, albo zła jest struktura umów (duży odsetek zagrożonych płatności). Kryzys to obnażył, ale niektóre firmy leasingowe uważają to akurat za dodatnią jego stronę.

Deutsche Leasing należy akurat do tych nielicznych leasingodawców, którzy w pierwszym kwartale osiągnęli zdecydowanie lepszy wynik niż branża - odnotował wzrost sfinansowanych przedmiotów o 18 proc. Jest to wynikiem naszej konsekwentnej, długoterminowej strategii rozwoju oraz, co ważne szczególnie w okresie zawirowań gospodarczych, prowadzenia zachowawczej polityki oceny ryzyka kredytowego leasingobiorców - podkreśla Wilk.

Niektórzy przedstawiciele branży uważają, że pomimo dotychczasowych złych wyników, leasing będzie rósł w tym roku, a w szczególności CFM, nawet o 8-10 proc. To oczywiście znaczne spowolnienie tempa, w porównaniu z poprzednio osiąganą dynamiką, ale też poziom, jakiego inne segmenty gospodarki mogą tylko pozazdrościć - mówi Partycki.
Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16 Nieprzygotowani na MSSF 16

oprac. : Piotr Stefaniak / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: