Rynek pracy USA - sezonowa poprawa
2009-07-16 18:37
© fot. mat. prasowe
W ubiegłym tygodniu ilość osób ustawiających się po raz pierwszy w kolejce po zasiłek dla bezrobotnych w USA była najniższa od stycznia 2009r.
Przeczytaj także: USA: pomocne dane makro
Wszystko wskazuje na to, że pierwszy tydzień publikacji sprawozdań finansowych w II kwartale 2009r. inwestorzy będą mogli zaliczyć do udanych. Do banku Goldman Sachs i producenta procesorów Intel, które pozytywnie zaskoczyły rynek, dołączyły w czwartek kolejne spółki: Nokia i Sony Ericsson reprezentujące sektor telekomunikacyjny, farmaceutyczny gigant Novartis, bank JPMorgan oraz Marriott International, operator sieci hoteli. Same rezultaty finansowe rzeczywiście są lepsze od konsensusu analityków i to może działać pobudzająco na popytową część rynku, ale po dokładniejszej analizie widać, że źródłem optymizmu są raczej zaniżone szacunki ekspertów, a nie faktyczna poprawa warunków biznesowych. Przykładowo, marże producentów telefonów komórkowych spadły w ciągu roku z ok. 23 proc. o połowę, sprzedaż jest nawet o 40 proc. niższa. Spółki z branży motoryzacyjnej zmuszone są przyspieszyć procesy fuzji i przejęć - nieoficjalnie mówi się o rychłej finalizacji połączenia Porsche z Volkswagena, natomiast Niemcy grożą anulowaniem pomocy dla General Motors, jeśli nabywcą spółki córki GM - Opla będzie inny podmiot niż Magna International.fot. mat. prasowe
Dane z amerykańskiego rynku pracy w dużej mierze właśnie dzięki branży motoryzacyjnej okazały się lepsze od oczekiwań. Z powodu trudnej sytuacji finansowej największe koncerny zamykały fabryki w tym roku wcześniej niż przewidują sezonowe korekty danych statystycznych (z reguły latem producenci przygotowują taśmy produkcyjne do wytwarzania nowych modeli aut). W ubiegłym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych była o 47 tys. mniejsza niż tydzień wcześniej (522 tys. osób), co jest najsilniejszą poprawą sytuacji na rynku pracy od stycznia. Bardziej istotny jest fakt, że dzięki letnim pracom sezonowym spadła również ilość osób kontynuujących korzystanie z zasiłku dla bezrobotnych i to aż o ponad 640 tys. osób (do 6,3 mln).
Polscy przedsiębiorcy w czerwcu przeciętnie płacili pracownikom o 2 proc. wyższe wynagrodzenia niż przed rokiem i jednocześnie ograniczyli zatrudnienie o 1,9 proc. r/r. Taka tendencja nie jest jeszcze bardzo niepokojąca, chociaż dane są obciążone niekonwencjonalnymi zabiegami - pracodawcom często zależy na utrzymaniu w firmie osób o sprawdzonych kompetencjach i zamiast zupełnie zwalniać takiego pracownika często skraca się czas pracy czy udziela bezpłatnego urlopu. Oznacza to, że w razie przedłużania się zastoju w gospodarce, wciąż występuje spory potencjał do dalszego wzrostu bezrobocia, szczególnie, że nie są tajemnicą planowane dalsze cięcia kosztów w branży finansowej.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce