Rynki finansowe 13.07-17.07.09
2009-07-17 19:07
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w USA spadła w czerwcu o 0,4 proc. m/m i 13,6 proc. r/r. Inflacja konsumencka w czerwcu wyniosła w Polsce 3,5 proc. r/r. PKB Chin rósł w II kw. 2009 r. w tempie 7,9 proc. r/r
Przeczytaj także: Rynki finansowe 6.07-10.07.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
W minionym tygodniu złoty kontynuował trend, w którym porusza się od końca czerwca, czyli nadal zyskiwał na wartości. Franka szwajcarskiego można było kupić za ok. 2,80 PLN, a dolar potaniał w środę do najniższego poziomu od stycznia. Amerykańską walutę można było wymieniać na rynku walutowym po kursie 3,03 PLN. Inwestorom zagranicznym nieszczególnie przeszkadza fakt, że wejście Polski do strefy euro praktycznie zostało już przekreślone za sprawą procedury nadmiernego deficytu.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Na międzynarodowym rynku walutowym dolar powrócił do łask inwestorów i umocnił się zarówno wobec euro, jak i względem japońskiego jena. Za jedno euro płacono pod koniec tygodnia 1,41 USD, czyli o ok. 1,4 proc. więcej niż w ubiegły piątek. W dalszym ciągu nie nastąpiło wybicie ze strefy, w której ta para walutowa znajduje się od początku czerwca, ale dzięki dobrym wynikom amerykańskich banków i niezłych danych z rynku pracy coraz więcej do powiedzenia mają inwestorzy kupujący zielonego.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce