Rynki finansowe 13.07-17.07.09
2009-07-17 19:07
Przeczytaj także: Rynki finansowe 6.07-10.07.09
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Na rynku stopy procentowej w dalszym ciągu spadały stawki WIBOR (po 5-10 pb., najsilniej w segmencie 6M-1Y) oraz rentowności krótkoterminowych obligacji, broniąc się przed korektą po danych o inflacji. Choć ostateczne dane były słabsze niż wstępne szacunki Min.Fin., to wielu krajowych inwestorów oczekiwało znacznie wyższego odczytu, stąd popyt na rynku długu nie osłabł.
Jak dotąd, z ostatniej poprawy nastrojów najmniej skorzystały papiery 5- i 10-letnie. Obecny poziom rentowności 5-latek (5,55%) w zestawieniu z 2-latkami (4,89%) wskazuje, że rynek oczekuje wzrostu rentowności krótkich papierów w horyzoncie 2 lat do ok. 6,20%, co nie wydaje się zbyt prawdopodobne. Z kolei spread między papierami 2- i 10-letnimi przekroczył 130 pb. wobec historycznej średniej (dla obecnej rentowności 2-latek) na poziomie 60 pb. Obligacje te wydają się mieć więc znaczny potencjał do umocnienia.
Zagraniczne rynki
Na zagranicznym rynku długu inwestorzy reagowali na poprawę nastrojów na dwóch rynkach, które od wielu miesięcy mają kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki: amerykańskim rynku pracy oraz rynku nieruchomości. Rentowność dziesięcioletnich obligacji wzrosła po raz pierwszy od sześciu tygodni z 3,28 proc. do 3,60 proc., co obrazuje wyraźny spadek zainteresowania najbezpieczniejszymi aktywami. Również w Europie na rynku obligacji obserwowaliśmy mniejszy popyt, inwestorzy chętniej podejmowali ryzyko przenosząc się na rynki akcji. Rentowność niemieckich dwuletnich obligacji wzrosła do 1,20 proc., a dziesięciolatki przynosiły w piątek 3,39 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym tygodniu GUS podał dane o inflacji, która okazała się nieco niższa od oczekiwań ekonomistów. Spadkowi inflacji w średnim okresie wyraźnie sprzyja sytuacja na rynku pracy. W czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło tylko o 2,0% r/r wobec 3,8% r/r miesiąc wcześniej przy ujemnej dynamice zatrudnienia rzędu -1,9% r/r. Oznacza to, że dynamika funduszu płac sięgnęła zera, a płace realne po raz pierwszy od 2004 r. spadły. Trend ten jest bardzo wyraźny - zamrożenie wzrostu wynagrodzeń wynika m.in. z uelastycznienia polityki zatrudnienia w firmach (praca w niepełnym wymiarze etatu, urlopy przestojowe), co równocześnie powstrzymuje zatrudnienie przed głębszym spadkiem. Dla inwestorów giełdowych liczyły się przede wszystkim nastroje na zagranicznych parkietach, a te wyjątkowo sprzyjały wzrostom cen akcji. W piątek dobrą passę zakłóciły nieco wyniki BRE Banku, lecz ostatecznie sześcioprocentowe zwyżki głównych indeksów zostały obronione.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce