Portfele inwestycyjne Polaków II kw. 2009
2009-07-28 13:55
Struktura preferowanego portfela inwestycyjnego przeciętnego Polaka © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Portfel inwestycyjny: będzie ciężko zarobić
Największą pozycją w deklarowanym portfelu „Kowalskiego”, zbudowanym na podstawie badania preferencji inwestycyjnych, są lokaty i fundusze rynku pieniężnego (23,5%). Na drugim miejscu znalazły się akcje i fundusze akcji (21,9%), a na trzecim - instrumenty zabezpieczające przed spadkami, np. produkty strukturyzowane. Na nie przypada 17%. Kolejne pozycje to obligacje i fundusze obligacji (13,5%), fundusze surowcowe (12,6%). Najmniejszy udział, 11,5%, mają fundusze nieruchomości.Badanie preferencji inwestycyjnych Polaków zostało przeprowadzone w dniach 15-24 czerwca 2009 r. w oddziałach Expandera w całej Polsce. Uzyskano 861 poprawnie wypełnionych ankiet. Była to czwarta edycja badania.
fot. mat. prasowe
Struktura preferowanego portfela inwestycyjnego przeciętnego Polaka
Cieplejsze spojrzenie na agresywne formy inwestowania ma zapewne związek z rosnącym optymizmem na rynkach finansowych i coraz silniejszym przekonaniem, że kryzys gospodarczy udało się przezwyciężyć. Z tego powodu niższe jest też zainteresowanie instrumentami chroniącymi przed przeceną akcji.
Obok samej struktury portfela ważne są również roszady, jakie nastąpiły w niej w porównaniu z poprzednim badaniem, które zostało przeprowadzone w III kwartale 2008 r. Dwie najistotniejsze z nich to:
- wzrost o 4,9 pkt proc. udziału akcji i funduszy akcji
- niemal identyczny spadek (o 5 pkt proc.) udziału instrumentów chroniących przed spadkami
fot. mat. prasowe
Zmiany w strukturze portfela inwestycyjnego "Kowalskiego"
oprac. : K. Siwek, K. Stępień, J. Węglarz / expander