Polska waluta - powrót do konsolidacji
2009-07-31 19:48
Przeczytaj także: Polska waluta - tydzień umocnienia
Rynek krajowy
Po przetestowaniu tej bariery kurs ponownie zaczął spadać, znów jednak zatrzymując się na poziomie 4,1500. Póki co wsparcie to może hamować dalszą aprecjację złotego. Dobre nastroje inwestycyjne na światowych rynkach są jednak w stanie poradzić sobie i z tą barierą – w momencie powrotu zdecydowanego optymizmu na giełdy polska waluta powinna kontynuować umocnienie.
Pomimo spowolnienia aprecjacji w ostatnich dniach, na przestrzeni miesiąca złoty był najsilniej zyskującą walutą w regionie względem euro. W stosunku do USD natomiast z walut światowych jedynie dolar kanadyjski zdołał umocnić się bardziej niż złoty.
W ostatnich dniach można było zauważyć rozluźnienie zazwyczaj silnej dodatniej korelacji pomiędzy poziomami światowych indeksów a kursem EUR/USD. Złoty natomiast w ostatnim czasie zdecydowanie silniej reaguje na zachowanie inwestorów na giełdach niż na rynku eurodolara. Notowania EUR/USD w ciągu tygodnia zniżkowały, schodząc do poziomu 1,4000, co jednak nie wywarło wpływu na kurs PLN. Polska waluta podążała za nastrojami na parkietach, te natomiast były dość niezdecydowane, stąd konsolidacja w notowaniach złotego. Po ostatnich silnych wzrostach na giełdach nie nastąpiła spodziewana korekta, a indeksy zaczęły poruszać się w trendzie bocznym. Jest to pozytywny sygnał, gdyż zazwyczaj takie zachowanie rynku świadczy o przyszłej kontynuacji wcześniejszego trendu. Wszystko wskazuje na to, że apetyt inwestycyjny wśród inwestorów jest wciąż duży a awersja do ryzyka i skłonność do realizacji zysków utrzymują się na niskim poziomie. Czynniki te powinny pozytywnie oddziaływać na złotego – jak już wcześniej wspomniano, wraz z powrotem wzrostów na giełdy, kurs EUR/PLN ma szanse zniżkować w kierunku 4,1000 .
Polskiej walucie nie zaszkodziły komentarze ze strony prezesa Narodowego Banku Polskiego, S. Skrzypka o tym, że polityka pieniężna w naszym kraju pozostaje w fazie łagodzenia. Mimo takiego poglądu, stopy procentowe w minionym tygodniu zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie 3,5%. Naszym zdaniem mogą one już pozostać na tym poziomie do końca bieżącego roku. Na fakt, że obecnie nie należy obniżać stóp wskazuje coraz większa liczba członków Rady Polityki Pieniężnej. W ostatnim czasie pogląd taki wyraził m.in. prof. M. Noga, według którego za zakończeniem fazy polityki pieniężnej przemawia fakt, że realna stopa procentowa (po uwzględnieniu inflacji) kształtuje się obecnie w pobliżu 0%.
oprac. : J. Pluta, M. Fronc / Dom Maklerski TMS Brokers