USA: rynek akcji skupiony na dobrych wieściach
2009-08-03 12:58
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Dobre dane PMI dla przemysłu z Japonii publikowane w ubiegłym tygodniu kolejny raz okazały się dobrym prognostykiem dla danych z innych regionów. Dzisiejsze dane PMI okazały się w każdym przypadku lepsze od oczekiwań, co wpływa pozytywne na nastroje na rynkach. To z kolei pomaga złotemu się umacniać zgodnie z dotychczasowym trendem. Łatwość z jaką rynek schodzi na coraz niższe poziomy sugeruje, że EURPLN może niedługo testować poziom 4,065 (50% zniesienie fibo). W drugiej części dnia rynek będzie reagował na analogiczne do PMI dane z USA (ISM dla przemysłu) i jeśli będą one lepsze od oczekiwań pozytywne momentum powinno się utrzymać. Najbliższym oporem będzie 4,15-4,16.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Silna deprecjacja dolara pod koniec notowań piątkowych mogła wynikać z kilku nakładających się czynników (m.in. efekt fiksingu na koniec miesiąca), ale dominującym tematem jest szeroko pojęty popyt na ryzyko. Dolar funkcjonuje jako typowa waluta carry i w sytuacji, gdy na rynki wraca trend wzrostowy waluta amerykańska jest sprzedawana. Utrzymywanie się notowań EURUSD w pobliżu oporu przy 1,43 zwiększa szansę na wybicie górą i ustanowienie nowego szczytu w trendzie. Dzisiejsze dane ISM są już zdyskontowane przez rynek - dobre dane nie będą niespodzianką. Jutro w centrum uwagi będą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Najważniejsze w tym tygodniu będą miesięczne dane z rynku pracy.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Piątkowe wybicie górą z konsolidacji 1,6310-1,6580 jest dzisiaj kontynuowane. Dobry sentyment do funta utrzymuje się dzięki znacznie lepszym od oczekiwań danym PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii oraz trwającym zwyżkom na głównych parkietach europejskich. Dzisiejsze umocnienie funta do dolara wynika głównie z poprawy notowań brytyjskiej waluty w relacji do euro. Euro pozostaje relatywnie słabsze w związku gorszymi od oczekiwań danymi o sprzedaży detalicznej z Niemiec. Wybicie górą na EURUSD powyżej 1,43 powinno przyśpieszyć trend wzrostowy na funtdolarze. Najbliższym wsparciem będzie strefa 1,6730-40.
fot. mat. prasowe
AUD/JPY
Dobre dane wyprzedzające z Eurolandu oraz z Wielkiej Brytanii wspierają pozytywny sentyment na giełdach. Rosnący apetyt na ryzyko sprzyja osłabianiu się jena, który traci od rana w relacji do wszystkich głównych walut. Funtjen testuje istotny opór techniczny przy 160, dolar nowozelandzki testuje okolice tegorocznych szczytów przy 63,40, dolar australijski również zbliża się do szczytów z czerwca przy 80. Relatywnie słabiej zachowuje się eurojen, które pozostaje poniżej oporu przy 136 oraz dolar amerykański, który utrzymuje się w pobliżu poziomu 95. Jen powinien w najbliższym czasie pozostawać bardzo wrażliwy na sentyment na rynkach, a zmienność notowań może się istotnie zwiększyć w związku z publikacjami danych makroekonomicznych.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.