eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajwiększe spółki giełdowe VII 2009

Największe spółki giełdowe VII 2009

2009-08-04 13:59

Największe spółki giełdowe VII 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tegoroczny lipiec to z pewnością miesiąc, który inwestorzy zapamiętają jako wakacyjny rajd giełdowych byków. Pomimo niepewnych przesłanek fundamentalnych, indeks WIG20 przy akompaniamencie rosnących z miesiąca na miesiąc obrotów dał zarobić 14,38 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe VI 2009

Kruche przesłanki fundamentalne i dane makroekonomiczne nie wskazują na takie dynamiczne odbicie polskich indeksów. Wiele publikacji jest co prawda lepszych niż oczekiwane, jednakże te faktyczne wyniki wciąż nie zachwycają. Nie raz jednak w dziejach rynków kapitałowych można było mieć do czynienia z pozoru bezsensownymi wzrostami na giełdzie, które później okazały się zalążkiem hossy. Pomimo zapowiedzi kolejnych korekt, strona popytowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kontynuowała zainicjowaną w lutym falę zwyżek. Pierwsze sesje lipca dały nadzieję niedźwiedziom na zejście na niższe poziomy, jednakże po kilku dniach mozolnego osuwania się indeksu do lipcowego minimum 1790 pkt., indeks dwudziestu największych spółek na GPW wystrzelił w kierunku północnym, ustanawiając na przekór trwającej od prawie dwóch lat bessie, kolejne szczyty.


Rozpatrując szczegółowo zachowania indeksu blue chipów, należy zacząć od 1869 pkt., który był punktem wyjścia dla lipcowych notowań. Po osiągnięciu lokalnego minimum 10 lipca (1790 pkt.), indeks blue chipów wystrzelił do poziomu 2138 pkt., systematycznie notując kolejne szczyty i zaliczając w ostatnich dniach analizowanego miesiąca górny pułap (2140 pkt.). Zatem inwestor, który równomiernie rozłożył kapitał pomiędzy dwadzieścia największych spółek giełdowych notowanych na GPW, uzyskał w przeciągu miesiąca stopę zwrotu rzędu 14,38 proc. Same wzrosty o niczym nie świadczą, natomiast rozpatrując omawiany indeks, należy zauważyć, że lipiec jest kolejnym miesiącem, kiedy zwiększył się obrót. W odróżnieniu od czerwca, również wolumen zyskał na wartości, co może świadczyć o kolejnych inwestorach podłączających się do zainicjowanego w lutym trendu wzrostowego. Co więcej, spoglądając na deprecjację kursów walutowych par złotowych (EUR/PLN i USD/PLN) oraz kolejne dodatnie saldo wpływów do funduszy inwestycyjnych, można stwierdzić, że ruch na giełdzie nie wynika ze spekulacyjnych gierek inwestorów indywidualnych. Wykres zrelatywizowanego wolumenu oraz obrotu został przedstawiony poniżej.

 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Demski / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: